Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euro kvůli nervozitě kolem bank prudce klesá, k dolaru asi o procento

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Euro dnes na devizových trzích prudce klesá, k dolaru po poledni ztrácelo asi jedno procento a prodávalo se zhruba za 1,0720 USD. Obchodníci mají obavy o bankovní sektor, kde se objevilo několik negativních informací. Situaci nezlepšila ani relativně příznivá statistika o vývoji podnikatelské aktivity v eurozóně.

"Euro spadlo pod hranici podpory 1,08 USD, ještě než byla dopoledne zveřejněna data o vývoji aktivity," uvedla ředitelka strategie devizových obchodů Jane Foleyová z finanční společnosti Rabobank v Londýně.

Společnost S&P Global dopoledne uvedla, že souhrnný index podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu podle předběžných údajů vzrostl na 54,1 bodu z únorových 52 bodů. Dostal se tak na nejvyšší úroveň za deset měsíců. Ekonomové přitom podle agentury Reuters počítali s poklesem indexu. Souhrnný index vyjadřuje vývoj aktivity ve službách i v průmyslu.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, po poledni vykazoval růst asi o 0,6 procenta na 103,25 bodu.

Evropské akcie mezitím prohlubují ztráty, dílčí index bankovního sektoru ztrácel přes pět procent. Pozornost se soustředí hlavně na akcie Deutsche Bank, což je největší banka v Německu. Její akcie kolem poledne odepisovaly kolem 14 procent. Nervozita proto podle Foleyové způsobila, že investoři znovu preferují americký dolar.

Averze k riziku poslala dolů i britskou libru, která odepisovala 0,6 procenta na 1,2210 USD. Ani zde nepomohla statistika, podle které britská ekonomika patrně vykáže za první čtvrtletí růst a podle které sílí i důvěra v ekonomiku mezi podnikateli.

Libra ve čtvrtek za velmi kolísavého obchodování vyšplhala na sedmitýdenní maximum 1,2341 USD. Britská centrální banka předtím o čtvrt bodu na 4,25 procenta zvýšila základní úrokovou sazbu, ale překvapivě dodala, že i přes vyšší únorovou inflaci počítá v dalších měsících s jejím výrazným poklesem. Podle části analytiků to znamená, že zvyšování sazeb je v Británii možná u konce.

Ve zvyšování úrokových sazeb kvůli vysoké inflaci pokračují i některé další velké centrální banky. Ta americká ve středu zvýšila podle očekávání základní sazbu o čtvrt bodu do pásma 4,75 až 5,00 procenta a její šéf Jerome Powell naznačil, že když to bude potřeba, sazby půjdou ještě nahoru.

Témata:  EUR banky

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 15:27

Kvalita v každé kapce: Rozhovor s úspěšným výrobcem ovocných sirupů a minerálních vod

Přečtěte si o tom, jak jedna firma vybudovala své jméno díky kvalitě a inovativním obalům. Jak se jí podařilo rozšířit nabídku a udržet vysoký standard? Jaké výzvy přináší nákup surovin v zahraničí, a jakou roli hraje euro? Rozhovor s majitelem a jednatelem společnosti Kitl Janem Vokurkou.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy