Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra v českou ekonomiku po únorovém poklesu v březnu stoupla

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Důvěra v českou ekonomiku po únorovém poklesu letos v březnu meziměsíčně stoupla o 2,2 bodu na hodnotu 93,9 bodu. Důvodem bylo zvýšení důvěry podnikatelů. U spotřebitelů naopak mírně klesla. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezi podnikateli vzrostla důvěra v průmyslu a obchodu, kdežto ve stavebnictví a vybraných službách se snížila. Meziročně celková důvěra poklesla. Loni v březnu činila 96,8 bodu. Podle analytiků zveřejněné údaje naznačují, že se ekonomika po mělké recesi začne ve druhém čtvrtletí stabilizovat.

Indikátor důvěry podnikatelů vzrostl v březnu oproti únoru celkově o 2,7 bodu na hodnotu 95,2. "Růst důvěry v ekonomiku v březnu pozitivně ovlivnili především podnikatelé v průmyslu, a to výrazným meziměsíčním zvýšením očekávané výrobní činnosti v následujících třech měsících. Ještě výraznějšímu růstu důvěry ale brání přetrvávající slabé vyhlídky očekávané poptávky pro následující měsíce," sdělil vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Mezi podnikateli v průmyslu důvěra v ekonomiku výrazně stoupla z únorových 88,7 bodu na 95,4 bodu. V obchodu se zvýšila meziměsíčně o 5,2 na 99,6 bodu. U podnikatelů ve stavebnictví naopak důvěra značně poklesla - o rovných šest bodů na hodnotu 100,2. Ve vybraných službách se také snížila, když opadla z únorových 94,6 na 93,8 bodu.

Důvěra spotřebitelů v české hospodářství se v březnu na rozdíl od podnikatelů mírně snížila, a to ve srovnání s únorem o 0,6 bodu na hodnotu 87,1. Domácnosti podle statistiků hůře hodnotí zejména svou současnou finanční situaci. Více než třetina z nich uvádí, že měsíčně sotva vyjde s financemi. Domácnosti se ale méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace.

"Příznivé jsou signály ohledně očekávaného vývoje cen, jež jsou ve většině případů v souladu se scénářem zmírňování inflačních tlaků v české ekonomice. Předpokládám, že by se česká ekonomika po mezikvartální poklesech HDP v loňském druhém pololetí mohla v letošním prvním čtvrtletí zhruba stabilizovat," hodnotí zveřejněné údaje hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Také podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka údaje potvrzují slábnutí inflačních očekávání, zejména v průmyslu, stavebnictví a obchodě. "Celkově březnové výsledky nálad v ekonomice zapadají do scénáře pozvolné stabilizace ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Po slabším úvodu roku by měl především průmysl ve druhém čtvrtletí a od třetího snad i služby pomoci ekonomice odrazit se opět ode dna," uvedl.

Srovnání indikátorů důvěry v ekonomiku ČR:

indikátory Březen 2022 Únor 2023 Březen 2023 Průmysl 94,1 88,7 95,4 Stavebnictví 122,8 106,2 100,2 Obchod 101,9 94,4 99,6 Vybrané služby 102,4 94,6 93,8 Podnikatelé celkem 99,6 92,5 95,2 Spotřebitelé 83,3 87,7 87,1 Souhrnný 96,8 91,7 93,9

Zdroj: ČSÚ

Témata:  ekonomika Peníze

Aktuálně se děje

1. května 2024 14:22

30. dubna 2024 10:43

MMF aktualizoval výhled. Německo bude těsně nad nulou. Rusko naopak poroste. Sankce evidentně selhaly

KOMENTÁŘ Vladimíra Pikory: Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu aktualizoval svoji prognózu a řekl nám, jaký očekává vývoj hlavních ekonomik světa. Nabídl obrázek, který ovšem není pěkný. Data ukazují, že Evropa se stává skanzenem. Budeme mít další slabý rok, kdy se budeme pohybovat těsně nad nulou, zatímco jiným se bude dařit lépe. Nůžky mezi námi a Ruskem se podle dat přivřou. Tak to ale přece být nemělo.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy