Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra v českou ekonomiku klesla. Lidé se bojí krize, očekávají zhoršení finanční situace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět poklesla, byť mírněji než v říjnu. Je tak nejnižší za celé období od července 2014. Nálada spotřebitelů se propadla nejníže od října 2014. Dále poklesl také sentiment v podnikatelské sféře, který je nejhorší dokonce od května 2014.

Zhoršování klíčových konjunkturálních ukazatelů, jehož jsme v posledních měsících svědky, zřetelně dokládá sestupnou fázi národohospodářského cyklu. Nepříjemnou novinku představuje skutečnost, že poprvé od zmíněného října 2014 čeká větší počet oslavených spotřebitelů v následujících měsících zhoršení své situace, než kolik jich očekává zlepšení. Mezi podnikateli v průmyslu tento nepříznivý stav, kdy jich více čeká zhoršení než zlepšení, trvá už od letošního května. Je tedy zřejmé, že zhoršování nálady se postupně v ekonomice šíří.

Roste zejména obava spotřebitelů ze zhoršení vlastní finanční situace, obava z nezaměstnanosti a inflace se ovšem v porovnání s říjnem nezvýšila. To svědčí o tom, že spotřebitelé jsou pod stále silnějším tlakem různých nepříznivých zpráv o ekonomické situaci u nás i ve světě, které slyší například z médií. Média referují třeba o zhoršování podmínek v tuzemském průmyslu, na který doléhá růst protekcionismu ve světě a související zpomalování čínské či německé ekonomiky.

Průmyslníci vyhlížejí pro příští tři měsíce pokles výroby a také zaměstnanosti. Investice budou příští rok podle jejich předpokladu nepatrně nižší než letos. Kromě průmyslu se zhoršuje nálada také podnikatelům ve stavebnictví a ve službách, naopak roste podnikatelům v obchodě. Stavebnictví se však navzdory zhoršení nálady stále poměrně daří, spíše se jedná o korekci než změnu trendu. Podnikatelé v obchodě těží z určité stabilizace v prostředí mezinárodního obchodu, k níž vedou signály o možné dílčí obchodní dohodě Spojených státu a Číny.

Do dalších měsíců je však třeba počítat převážně s dalším poklesem celkově důvěry v českou ekonomiku. Pokles bude odrážet postupující sestupný trend zmíněného národohospodářského cyklu tuzemské ekonomiky.  

Témata:  ekonomika finanční krize

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy