Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČR měla ve druhém čtvrtletí proti EU podprůměrný meziroční růst ekonomiky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká republika měla ve druhém čtvrtletí v celkovém srovnání se zeměmi EU podprůměrný meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP). Ten v zemích EU mezičtvrtletně vzrostl o 1,9 procenta a meziročně o 13,2 procenta, zatímco v ČR ekonomika meziročně stoupla o 8,2 procenta a mezičtvrtletně o jedno procento. Navzdory aktuálnímu silnému růstu ale úroveň HDP ve většině unijních zemí zatím reálně zaostávala za předkrizovým druhým čtvrtletím 2019, uvedl v dnes zveřejněné analýze vývoje ekonomiky Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziroční růst ekonomiky zaznamenaly podle analýzy všechny země EU. "Pohled na předkrizové období ale ukazuje, že reálně HDP v EU zaostává za úrovní roku 2019 o 2,3 procenta. Nejvíce přitom zaostávaly ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2019 Španělsko (minus 6,1 procenta) a Itálie (minus čtyři procenta). "Na předních příčkách tohoto srovnání ale bylo i Česko (–3,7 procenta) a nadprůměrně se oproti druhému kvartálu 2019 propadaly i Francie (–3,4 procenta), Německo (–2,9 procenta) nebo Rakousko (–2,7 procenta), často země se silným automobilovým průmyslem," uvedl ČSÚ. Mezi země, kterým se daří vracet k předkrizové úrovni, patřily podle analýzy státy Pobaltí, Irsko, Rumunsko, Slovinsko, Polsko, Maďarsko, Dánsko a Švédsko.

V případě srovnání s předchozím čtvrtletím klesla ekonomika mezičtvrtletně v EU Maltě a Chorvatsku. Naopak největší růst zaznamenalo Portugalsko (4,9 procenta), Lotyšsko (4,4 procenta) a Estonsko (4,3 procenta). "Příznivý byl ale také vývoj sousedního Rakouska, nadprůměrně se zlepšovala i polská a slovenská ekonomika," uvedli statistici. K zemím s nižším mezičtvrtletním přírůstkem podle nich patřily Česká republika i velké ekonomiky Francie (1,1 procenta) a Německa (1,6 procenta).

Témata:  ekonomika Česko

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy