Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Aktuální schodek značí podle opozice ekonomický rozklad. Nejde se zadlužovat donekonečna

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
Foto: Facebook

Vláda Andreje Babiše (ANO) by podle opozice měla hledat úspory, zemi jinak zanechá v ekonomickém rozkladu a důsledky ponese další kabinet. Představitelé opozičních stran to dnes uvedli v anketě ČTK k červencovému schodku státního rozpočtu, který stoupl na 205,1 miliardy korun z červnových 195,2 miliardy. Podle Pirátů nynější výsledky v sobě skrývají i šanci, že by konečný výsledek rozpočtu nemusel dosáhnout na schválených 500 miliard.

Letošní červencový výsledek je nejhorší od vzniku ČR. Podle místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury potvrzuje dlouhodobou kritiku nehospodárného počínání vlády. "Samo ministerstvo financí uvádí, že bezmála polovinu schodku, 97,2 miliardy korun, činí propad nesouvisející s potlačením dopadů koronaviru," zdůraznil v tiskové zprávě. To podle něj dokládá, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nezvládla sladit výdaje a příjmy státu a zadlužuje občany.

Dosud byl ke konci července nejvyšší schodek rozpočtu v roce 2009, a to 76,2 miliardy korun. "Hodnota 97,2 miliardy je rekordní, neporovnatelná s celosvětovou velkou hospodářskou krizí v letech 2008 a 2009, navíc za období, kdy se státní rozpočet pohyboval často v přebytku," dodal Stanjura. Kabinet podle něj nechá za sebou zemi v ekonomickém rozkladu. "S důsledky se bude potýkat především další vláda, která místo předvolebních dárečků bude muset myslet na udržitelnost hospodaření státu," uvedl.

"Existuje dobrá šance, že celkový schodek by mohl byt nižší, nežli schválených 500 miliard," sdělil ČTK místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že zásadní období pro ekonomiku teprve přijde. "A to ve chvíli, kdy se začnou vypínat jednotlivé podpůrné státní programy na pomoc firmám. Pak se teprve ukáže, kolik pracovních míst přežije, a naplno se to projeví i ve výdajích sociálního systému," uvedla. Vláda by podle ní měla hledat úspory ve výdajích. "Zatím se k tomu vůbec neodhodlala. Čím později tak učiní, tím hůř. Nejde se zadlužovat donekonečna," dodala.

Témata:  ekonomika Česko vláda Peníze Markéta Pekarová Adamová

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.