Temelínský tendr bude menší a bez slev

Výběrové řízení na dostavbu Temelína zůstane největším v historii České republiky, ale nedosáhne tak obřích rozměrů, jak se zpočátku předpokládalo. V pondělním vydání deníku E15 to říká Daniel Beneš, generální ředitel společnosti ČEZ.

660
reklama

V tendru se sice formálně stále počítá se dvěma bloky v jihočeské jaderné elektrárně i s opcí na stavbu dalších tří bloků v Evropě, Beneš ale deníku E15 řekl, že opce už fakticky není reálná. Podobně se vyjadřují i uchazeči o dostavbu. To také znamená, že ČEZ nemůže díky zakázce na více bloků dosáhnout množstevní slevy.

„Očekávám, že dostaneme nabídky na dva bloky,“ řekl Beneš. ČEZ si přede dvěma lety chtěl otestovat možnost slevy, to se ale podle šéfa firmy ukázalo jako nerealistické. „Legislativa se také změnila,“ upozorňuje Beneš. Loňská novela zákona o veřejných zakázkách, podle něhož ČEZ tendr vypsal, totiž připouští opční právo jen do výše 30 procent hodnoty původní zakázky. To by nestačilo ani na stavbu jednoho dalšího jaderného bloku.

Když se uvažovalo o výstavbě pěti bloků, odborníci spekulovali o zakázce za pět set miliard korun. V reálném případě dvou temelínských reaktorů půjde pravděpodobně o částku minimálně dvou set miliard. I tak jde na české poměry o obří tendr.

Mediální zástupkyně jednoho z účastníků tendru, americké společnosti Westinghouse, Kateřina Wheeler potvrdila, že firma v polovině roku podá nabídku na dostavbu dvou jaderných bloků. Francouzská Areva už dříve zdůrazňovala, že její dva bloky budou mít stejný výkon jako tři menší, takže další reaktor v Dukovanech by už nebyl akutně potřeba. A také konsorcium plzeňské Škody JS s ruským Rosatomem nemá podle dostupných informací problém s žádnou variantou a podřídí se preferencím ČEZ.

Témata: temelín

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky