Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Potírání švarcsystému v Česku? Boj poslanců končí u jejich asistentů

Přestože zákonodárci brojí proti tzv. švarcsystému, tedy zaměstnávání na živnostenský list, při kterém stát přichází o nemalé peníze, sami obchází pracovněprávní předpisy a na stejném základě zaměstnávají své asistenty. Ve čtvrtečním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).

Takové chování se nyní může obrátit proti nim. Inspektoři Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) totiž v rámci plošných kontrol potírajících švarcsystém nevylučují, že navštíví i parlament. "Ukážou-li se závažné důvody, kontrolu tam sami provedeme," potvrdil pro LN generální inspektor SÚIP Rudolf Hahn. Pokud by jeho podřízení zjistili pochybení, mělo by to pro sněmovnu či Senát nezanedbatelné následky: minimální pokuta za takovou nelegální práci je od ledna 250 tisíc korun.

Vedení sněmovny namítá, že ani nyní švarcsystém netoleruje. "Asistenti činnost vykonávají na základě zadání poslance, smlouva neobsahuje místo výkonu práce a trvá jen po dobu mandátu," vzkázal LN vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr.

Právní experti oslovení LN však takový výklad odmítají. "Zřídkakdy mohou mít tyto služby charakter samostatné nezávislé činnosti. Je to velmi problematické, svým klientům tuto formu spolupráce důrazně nedoporučuji," říká třeba Jan Vych z advokátní kanceláře Vych & Partners.

Témata:  poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy