Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a proč není zvýšení záloh jediným řešením?
Aby lidé na konci topné sezóny nebyli překvapeni vysokým nedoplatkem za teplo, je důležité, aby si pohlídali svoji spotřebu. Začátek letošní zimy sice zatím odpovídal dlouhodobému průměru, ale ochladilo se, přišel sníh a mráz. Plynové kotle a přímotopy se tak rozběhly na plné obrátky.
Zvýšit zálohy můžete, ale nemusíte
Jednou z možností, jak se bránit vysokému nedoplatku za vytápění, je navýšení záloh. Odběratel má právo svého dodavatele o zvýšení zálohových plateb požádat, pokud má pocit, že topí více.
„Žádost o zvýšení zálohy lze vyřídit například prostřednictvím zákaznické linky, e-mailem nebo on-line v zákaznickém účtu. Vždy by ale mělo platit, že výše zálohy bude co nejvěrněji odrážet předpokládanou spotřebu energie i aktuální cenu elektřiny nebo plynu,“ konstatuje Ivo Kršek, energetický poradce společnosti E.ON. Zvýšení záloh ovšem není jediné řešení, jak předejít vysokému nedoplatku.
Správně topte a větrejte
Pokud nechceme navyšovat zálohy za teplo je vhodné energií šetřit, a to prostřednictvím drobných, ale účinných opatření. I kdyby byl další průběh zimy mírný, neměly by domácnosti své zvyky ohledně vytápění podceňovat. „Nenechte se ukolébat mírnou zimou. Na teple lze ušetřit vždy. Právě mírná zima láká k přitápění a následnému odvětrání tepla okny. Správné větrání je přitom klíčem k nízkým nákladům za teplo i ke kvalitě vnitřního prostředí,“ říká Miroslav Šafařík, expert na energetické úspory z PORSENNA, o. p. s.
Větrání v zimě má své zásady. Okna bychom měli otevírat jen krátce a zajistit intenzivní a rychlou výměnu vzduchu. Podle odborníků je dostačující větrat třikrát denně po dobu asi tří minut. Ideální je průvan, který zbaví interiér vydýchaného vzduchu, ale zároveň během krátké doby nevychladnou zdi ani podlahy a teplota se rychle vrátí na původní hodnotu.
Během topné sezóny je také důležité správně regulovat požadovanou teplotu. „Například rodině, která dopoledne tráví v práci nebo ve škole, může čtvrtinu nákladů ušetřit jednoduché nastavení na regulátoru, kdy se během nepřítomnosti rodiny automaticky sníží požadovaná teplota o 3 až 4 °C,“ dodává Ivo Kršek. Teplotu je vhodné snížit i v noci. Během spánku stačí například temperovat jen na 17 nebo 18 °C. Důležité je nepřetápět. Snížením teploty o 1 °C domácnosti ušetří až 6 % energie.
Hlídejte spotřebu i teplotu
Ohlídat aktuální spotřebu tepla pomáhají moderní technologie či různé měřiče, které zároveň dokážou komunikovat například s chytrým mobilem. Pokud moderním vymoženostem neholdujete, můžete si zapisovat venkovní a vnitřní teplotu v denních nebo týdenních intervalech a sledovat, jak se váš dům chová a kolik energie spotřebujete, a podle toho vhodně nastavit regulaci.
Pokud jsou tepelné ztráty velké, vyplatí se uvažovat o zateplení domu. „Dobře provedené komplexní zateplení ušetří až 80 % původních nákladů na teplo. Nezateplené stěny jsou naopak chladné, vytvářejí nepříjemný pocit nepohody a nutí vytápět na podstatně vyšší teplotu, než by odpovídalo potřebě obyvatel,“ upozorňuje Miroslav Šafařík. Součet teploty vzduchu v místnosti a teploty stěny přiléhající k venkovnímu prostoru by měl být pro pocit tepelné pohody okolo 38 °C.
Poraďte se zdarma s experty
Pokud ohledně úspory tepla v domácnosti tápete, můžete se obrátit na bezplatné energetické poradenství. V České republice existuje například státem dotovaná síť poraden EKIS. Své energetické poradny provozují také dodavatelé energií.
„Naši odběratelé mohou zdarma využít službu energetického poradenství. Často je příčinou vysokých nákladů na energie zbytečně vysoká spotřeba tepla, jejíž důvody nemusejí být hned zřejmé. Energetický poradce pomůže odhalit, kudy teplo uniká, a doporučí i vhodná opatření,“ uzavírá Ivo Kršek.
Témata: energetika
Související
25. října 2024 10:18
9. října 2024 10:33
9. října 2024 5:59
14. září 2024 9:54
2. září 2024 20:41