Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prošly změny pravidel nemocenské. Co se změní?

Prošly změny pravidel nemocenské. Co se změní?

Foto: Pixmac

Senát v pátek podpořil změny pravidel nemocenské. Zákon o nemocenském pojištění rozšiřuje okruh pojištěných osob o některé nové skupiny a upravuje systém vycházek.

Zákon rozšiřuje okruh pojištěnců o některé nové skupiny - jedná se například o společníky a jednatele s. r. o., prokuristy, likvidátory a členy kolektivních orgánů firem. Další úpravy se týkají zrušení institutu přerušení pojištění, ten se totiž ukázal jako nepraktický.

Novela má zabránit i opakovanému nabírání stejného zaměstnance během jednoho měsíce. Takovým postupem se totiž některé firmy snaží vyhnout placení pojistného. Schválená vládní předloha proto nařizuje, že se pojistné bude platit i za zaměstnance, který pracoval ve firmě méně než dva týdny.

Změny zákona se dotýkají také lidí na nemocenské. Omezí se jim doba na vycházky na maximálně šest hodin denně, přičemž přesnou dobu určí lékař. Výjimkou mají být někteří pacienti s obzvláště komplikovanou léčbou, kteří by si čas vycházek volili samostatně.

V případě, že pacient pravidla stanovená novelou nedodrží, nepřijde na kontrolu k lékaři nebo ho neinformuje, kde se léčí, bude mu hrozit až dvacetitisícová pokuta. Obdobnou částku si musí připravit i člověk, který by zaměstnavateli nedal svou neschopenku nebo oznámení o ukončení nemoci.

Dílčích změn má novela dosáhnout i u výpočtu a výplaty dávek. Zákon má také upřesnit povinnosti zaměstnavatelů a orgánů nemocenského pojištění, cílem tohoto kroku je snížit administrativní zátěž při provádění pojištění a postupu lékařů při posuzování zdravotního stavu.

Formulačně se také zpřesní některá ustanovení, aby v praxi nedocházelo k výkladovým nejasnostem.

Témata:  Česko nemocenská

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.