Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

11 tisíc korun na osobu měsíčně! Tolik loni utratila v průměru česká rodina

11 tisíc korun na osobu měsíčně! Tolik loni utratila v průměru česká rodina

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

České domácnosti loni utratily na osobu měsíčně v průměru 10 835 korun, což je 130 019 korun za rok. Ve srovnání s rokem 2009 jde o nárůst 116 korun, vydání domácností tak meziročně stagnovala, uvedl ve čtvrtek vedoucí oddělení sociálních šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jaromír Kalmus.

"V roce 2010 vydání domácností stagnovalo. Nezbytné výdaje, jednoznačně nezbytné výdaje, to znamená potraviny, nápoje nealkoholické a bydlení tvoří 40 procent výdajů naší domácnosti," řekl Kalmus. Nejvíce peněz v roce 2010 utratily domácnosti za bydlení a energie (21 procent), potraviny a nealkoholické nápoje (19 procent) a dopravu a služby (shodně 11 procent). Naopak nejmenší část svých příjmů domácnosti vydaly za vzdělání (jedno procento) a zdraví a alkohol (shodně tři procenta). Největší část výdajů domácností putuje na bydlení a jídlo, celkem dvě pětiny. Česko se tak v rámci EU společně se Slovinskem nejvíce blíží struktuře výdajů domácnosti v nejvyspělejších zemích Evropy. Z nejnovějších údajů ČSÚ zveřejněných ve čtvrtek také vyplývá, že se výdaje českých domácností liší v závislosti na velikosti obce. Zatímco ve městech nad 50 tisíc obyvatel tvoří bydlení, potraviny a dopravu shodně 24 procent výdajů domácností, v obcích do dvou tisíc obyvatel jde největší část výdajů domácností na dopravu (25 procent), na bydlení už ale jen 18 procent. Výdaje domácností se ještě výraznějším způsobem liší podle výše příjmů. Zatímco u domácností, které hospodaří s nejnižšími příjmy, tvoří doprava nebo oblečení 32 procent všech výdajů, u nejbohatších domácností je to 40 procent. Ještě větší rozdíl ve struktuře výdajů je mezi domácnostmi s dětmi a domácnostmi seniorů. Hlavními výdaji rodin s dětmi tvoří doprava, vzdělání a oblečení (39 procent), u lidí v důchodovém věku je to jen 25 procent. Naopak více vydají senioři ve srovnání s rodinami za bydlení a energie (29 procent). Domácnosti s dětmi jen 18 procent.

Témata:  rodinný rozpočet

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy