Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace je stále pod taktovkou potravin

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Srpnový růst cen potravin byl sice mírně pomalejší než v červenci, potraviny jsou však i nadále hlavní komponentou nákupního koše, která udržuje inflaci nad cílem centrální banky. Spotřebitelské ceny vzrostly v srpnu meziročně o 2,5 %, za červencem zaostaly o jednu desetinu procenta. Český statistický úřad dnes informoval o vývoji spotřebitelských cen v měsíci srpnu. Informuje Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank.

Češi za své nákupy utratili letos v srpnu o 2,5 % více než před rokem. Seznam položek, za které nyní platíme více než v roce 2016, se téměř nemění. Zdražily především potraviny a stravování a ubytování mimo domov. Náročnou položku v rodinném rozpočtu představují také náklady na bydlení, jelikož si připlácíme za nájemné, vodné, stočné a elektřinu.

České domácnosti jsou s každým měsícem movitější, značí to alespoň doposud zmonitorovaný růst průměrné mzdy v letošním roce. Lepší finanční situace Čechy v nákupech neomezuje, a to ani navzdory vyšším cenám. Silnější poptávka po zboží je tak jedním z faktorů, který tlačí ceny nahoru.

Jednou z mála položek, která je pro naše peněženky méně náročná, je vybavení domácností a nákup mobilních telefonů.

Inflace se drží mírně nad cílem České národní banky po celý letošní rok a jinak tomu pravděpodobně nebude ani ve zbývající části roku. Srpnový vývoj cen byl pouze jednu desetinu procentního bodu nad inflační prognózou centrálních bankéřů. ČNB tedy podle nás nemusí z tohoto titulu zatím přehodnocovat svoje plány ohledně časování dalšího zvýšení sazeb.

Témata:  inflace potraviny ekonomika

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.