Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stavebnictví oživuje, nálada se zlepšuje

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Průmyslníky optimismus neopouští ani navzdory výzvám a narůstajícím problémům v podobě nedostatečného zajištění personálních kapacit. Důvěra spotřebitelů je výrazně lepší než před měsícem. Odvětví stavebnictví je v nejlepší náladě od ledna roku 2016. Srpnové výsledky pravidelného konjunkturálního průzkumu dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Tuzemský průmysl vykazuje dobrou kondici, což se odráží v rozpoložení českých průmyslníků. Nálada v klíčovém odvětví české ekonomiky se zlepšuje nepřetržitě již třetí měsíc v pořadí. Průmyslníci mají pádné důvody, proč ekonomice důvěřovat. Prvním argumentem je aktivita eurozóny, ze které těží české exportní firmy. Očekáváme, že výsledky obchodní výměny Česka se zahraničím ve druhém čtvrtletí byly nadmíru slušné. Výhled zahraniční poptávky zůstává i nadále příznivý. Dalším důvodem jejich optimismu je dosavadní vývoj české koruny ve vztahu k euru. Od ukončení kurzového závazku se koruna chová ukázněně, posiluje pozvolna a nepředvádí téměř nic neočekávaného. Průmyslníci pro období následujícího čtvrt roku očekávají stabilitu tempa růstu jejich výrobní činnosti i zaměstnanosti.

Nálada ve stavebnictví je nejlepší od ledna loňského roku. Stavebním firmám přidává na optimismu zvláště situace v pozemním stavitelství, kde se daří výstavbě průmyslových a kancelářských objektů a bytů. Objednávkové knihy stavařů se plní, což se zobrazí v potřebě zvyšovat zaměstnanost a nepolevovat ve výrobní činnosti.

Spotřebitelé opět chytili swing. Jejich nálada se vyhoupla vysoko nad úroveň předchozího měsíce. Ačkoli jsou spotřebitelé meziměsíčně i meziročně spokojenější, jejich postoj k cenovému vývoji to nijak nezlepšuje. V porovnání s červencem se spotřebitelé obávají dalšího zdražování. Obavy spotřebitelů z růstu cen, nejen v kategorii základních potravin, ale také za bydlení nebo ubytování a stravování mimo domov, mohly být pro Českou národní banku (ČNB) jedním ze signálů nadmíru uvolněné měnové politiky. ČNB se na svém srpnovém zasedání po téměř 10 letech rozhodla zvýšit klíčovou úrokovou sazbu. Prudký cenový růst na realitním trhu v Česku pravděpodobně zpomalí právě z titulu vyšších sazeb, které zdraží financování.

Témata:  stavebnictví ekonomika průmysl

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.