Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pracovní síla je v Česku nedostatkovým zbožím

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Míra nezaměstnanosti se v červnu dostala na metu 4 %. Růst spotřebitelských cen pokračoval i v závěru prvního pololetí 2017. Červnová inflace odpovídala 2,3 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v květnu. Nejnovější informace zveřejnil Český statistický úřad a Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

Situace na trhu práce značí, že sehnat v Česku zaměstnání dělá lidem stále menší vrásky. Větší neklid naopak pociťují zaměstnavatelé, kteří se vyrovnávají se skutečností, že volné pracovní síly není dostatek a situace se nezmění ani v dohledné době. Podíl nezaměstnaných osob se v červnu snížil na 4 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v květnu a o 1,2 méně než před rokem. Zaměstnavatelé se poohlížejí po pracovnících s různou kvalifikací. Největší zastoupení však mají volná pracovní místa s požadavkem základního vzdělání. Nabídka volných pracovních míst odpovídala v červnu 183,5 tisícům. Z tohoto celkového počtu mnoho míst, konkrétně více než 42 tisíc, nabízí zpracovatelské odvětví. Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání se v červnu rovnal 274,5 tisícům, loni byl seznam těchto uchazečů o 91 tisíc obsáhlejší.

Energie a intenzita, s jakou spotřebitelé vyráží na nákupy, a spolu s tím i nutnost zaměstnavatelů uvolňovat mzdové kohoutky drží inflaci nad dvěma procenty. Spotřebitelské ceny se v červnu zvýšily meziročně o 2,3 %, v porovnání s předchozím měsícem stagnovaly. Inflace navazuje na předchozích 6 měsíců a stále se tak udržuje na nebo lehce nad cílem České národní banky.

Ve druhé polovině roku očekáváme, že růst spotřebitelských cen bude dál ubírat na síle. Na útlumu se bude podílet například silnější koruna. Oslabení budoucí inflace už však nebude dočasné a ovlivněné přechodnými vlivy jako například v dubnu.

Vývoj spotřebitelských cen vyvolává rozporuplné pocity. Zatímco zlevnění pohonných hmot náladu spotřebitelů zlepšuje, vyšší ceny účtované za potraviny, bydlení, stravování v restauracích nebo ubytování v hotelích, jejich optimismus krotí. Před zahájením letních prázdnin se průměrná cena za jeden litr benzinu zastavila na 29,64 Kč. Před rokem nám stojany čerpacích stanic ukazovaly cenu mírně vyšší. Z peněženek spotřebitelů si mnohem více než v roce 2016 ukrajují mléčné výrobky, maso, pečivo nebo ovoce. Cenu bydlení pohání nahoru vyšší náklady na služby a nájemné. Z titulu přetlaku poptávky nad nabídkou realitního trhu nedáváme zlevňování nájemného mnoho šancí.

Témata:  lidé práce zaměstnanci zaměstnavatelé ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

8. dubna 2025 11:24

Koruna silnější než zlato: Česká měna patří mezi elitu celní války

Česká koruna patří mezi pětici měn světa, které jsou vůbec nejodolnější v současné vysoce turbulentní době, tedy od středečního oznámení nových cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Koruna dokonce poráží i zlato, tradiční bezpečné útočiště. Jako jedna z mála česká měna vykazuje zpevnění vůči dolaru. Konkrétně, od středeční uzavírací hodnoty, tedy od doby krátce po oznámení nových cel, do dneška, do času krátce po třetí hodině odpolední středoevropského času, zpevnila vůči dolaru o 0,2 procenta, plyne z dat agentury Bloomberg.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Evropa zdražuje vejce. Česko ale trhá rekordy, předběhlo i USA

Vejce v Česku zdražují nejvíce v EU, ba dokonce více než v USA kdykoli během tamní již několik měsíců probíhající vaječné krize. Podle analýzy společnosti Tradingpedia vejce v ČR mezi únorem a březnem letošního roku přidala na ceně 20,4 procenta. To je více než ve všech zemích EU. Vajíčka v Česku zdražují nejvíce ze všech zemí EU také v meziroční perspektivě, když oproti březnu 2024 zdražila o 44,4 procenta.