Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nedostatek stříbra bude jeho cenu tlačit vzhůru

Stříbro, ilustrační fotografie
Stříbro, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zatímco těžba stříbra stále klesá, zájem o něj zůstává silný. To vede celosvětově k nerovnováze mezi nabídkou a poptávkou; v dlouhodobém horizontu by tuto nerovnováhu měla vyrovnat vyšší cena. Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz.

Stříbro je stejně jako zlato označováno za přístav bezpečí v dobách nejistých. I přes takzvané „slušné“ ekonomické ukazatele existuje mnoho důvodů, proč stříbro zůstane v roce 2017 na růstové vlně. Ať už se jedná o začínající úřadování a politiku nového amerického prezidenta, vývoj globální ekonomiky nebo geopolitické napětí, vše nahrává růstu. V první polovině roku 2016 jsme zaznamenali růst ceny stříbra o cca 53 % – dostalo se dokonce na několikaleté maximum, druhá polovina roku pak přinesla pozvolný pokles z důvodu lepších ekonomických dat a nečekaného optimismu investorů po zvolení Donalda Trumpa. Nicméně i přesto zakončilo stříbro minulý rok v plusu a připsalo si více než 15 %, tedy více než jeho zlatý sourozenec. Letos v prvních týdnech již přidalo cca přes 5 % a pohybuje se kolem 17 $ za unci.

Papírové rezervy centrálních bank stále klesají

Velký problém není jen v nejistotě, jak bude nový prezident USA naplňovat svou vizi, ale také v úbytku papírových rezerv centrálních bank. Největší pokles především amerických dolarových rezerv je v Číně – ta se zbavuje dolarů proto, aby pozvedla svůj bankovní a ekonomický systém.

V průběhu posledních 29 měsíců docházelo k poklesu papírových rezerv centrálních bank ve výši 42 miliard dolarů měsíčně. Při tomto tempu by se mohly rezervy do konce roku 2017 snížit o dalších 504 miliard na 10,31 bilionu dolarů, což by znamenalo úbytek cca 14 % oproti vrcholu v roce 2014, kdy rezervy činily cca 12 bilionů dolarů.

Stříbrný trh čeká obrovská pozitivní změna

Globální trh stříbra čeká v budoucnu obrovská změna. Trh má našlápnuto k výrazné změně trendu. Existují k tomu předpoklady, které vytváří celkový vývoj na globální scéně. Zaprvé obrovské světové zadlužení, nejen v USA, které stále narůstá a zadruhé již 17 po sobě jdoucích let pokračuje trend deficitů, který dosahuje objemu cca 1,8 miliardy Oz. Na následujícím grafu je vidět, jak se vyvíjel trh se stříbrem. Období 1975-1999 bylo obdobím přebytků na trhu stříbra, od roku 2000 do dnešní doby trpí trh nedostatkem, který bude pravděpodobně ještě narůstat

Zlatý a stříbrný papírový trh má vážné problémy

Intervence a manipulace na trhu nemohou pokračovat do nekonečna. Již dnes jsme svědky narůstajících problémů a postupného hroucení devizových rezerv. Podle předpovědi GFMS (jeden z předních světových ekonomických poradců v oblasti drahých kovů) budou roční deficity na trhu stříbra pokračovat i v následujících letech z důvodu poklesu světové produkce stříbra a udržující se silné poptávce. Opět další impuls pro růst ceny.

Podle dostupných údajů činí celková světová zásoba investičního zlata včetně toho v držení centrálních bank cca 2,25 miliardy Oz; přepočteno na peníze cca 3 biliony dolarů. U stříbra činí celkové množství cca 2,5 miliardy Oz v celkové hodnotě cca 50,8 miliardy dolarů.

Témata:  stříbro

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy