Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena stříbra poprvé za 10 let přesáhla 30 dolarů za unci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: unsplash.com

Cena stříbra v pátek 17. května poprvé za více než deset let překonala hranici 30 dolarů za unci. Informuje agentura Bloomberg.

Ke zvýšení ceny stříbra dochází na pozadí vysoké poptávky uprostřed rostoucího zájmu investorů, stále příznivějšího makroekonomického prostředí a předpokládaného čtvrtého ročního deficitu trhu.

Ceny v pátek výrazně vzrostly. Cena stříbra se zvýšila o 6,5 % na 31,49 dolarů za unci, což je nejvyšší hodnota od února 2013.

Od začátku roku stříbro vzrostlo o 28 %, což z něj činí jeden z nejvýkonnějších kovů roku.

Podle Bloombergu se zlato a stříbro často pohybují podobným směrem, protože obě komodity mají podobné makroekonomické a měnové zajišťovací vlastnosti. V současné době, s rekordními nákupy zlata centrálními bankami - mimo jiné i ČNB, zvýšeným zájmem drobných investorů v Číně a očekáváním nižších úrokových sazeb v USA, se zvyšuje i popularita stříbra. I když investoři o burzovně obchodovanými fondy krytými stříbrem zatím nevykazují výrazný zájem, prodej fyzického stříbra vzrostl, zejména u společnosti Silver Bullion Pte se sídlem v Singapuru.

Stříbro je ceněno jak jako finanční aktivum, tak jako průmyslový materiál pro technologie čisté energie. Tento kov je klíčovou součástí solárních panelů, a podle Silver Institute díky výraznému růstu v tomto odvětví dosáhne jeho využití letos rekordní úrovně. V důsledku toho trh zažívá deficit již čtvrtý rok po sobě, přičemž letošní deficit je považován za druhý největší v historii.

V posledních letech vznikla mezi cenami zlata a stříbra velká propast. Podle historických měřítek je stříbro ve srovnání se zlatem více než o 50 % podhodnoceno.

Od začátku roku 2024 vzrostla cena stříbra o 20 %. Na konci posledního dubnového týdne byla na aukci LBM (London Silver Fixing) cena stříbra 27,12 dolaru za unci (31,1 gramu).

Témata:  stříbro

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy