Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlato stále nad 2500 dolarů a stříbro atakuje 30 dolarů

Zlato stále nad 2500 dolarů a stříbro atakuje 30 dolarů

Foto: omnimedia.cz

Ceny zlata i stříbra zůstávají vysoké, přičemž zlato se udržuje nad úrovní 2500 dolarů za unci a stříbro včera překročilo hranici 30 dolarů za unci. Výkyvy v cenách těchto drahých kovů jsou ovlivněny americkou inflací a spekulacemi o budoucím vývoji úrokových sazeb.

Ceny zlata a stříbra jsou silně ovlivněny globálními ekonomickými faktory, přičemž klíčovou roli hraje vývoj inflace v USA a v zemích eurozóny. Americká inflace klesla v minulém měsíci na 2,9 % meziročně, zatímco inflace v zemích používajících euro vzrostla na 2,6 %. Vzhledem k těmto údajům se očekává, že Federální rezervní systém by mohl snížit úrokové sazby, zatímco Evropská centrální banka pravděpodobně udrží sazby na současné úrovni. Tento rozdíl posílil euro, které je nyní na nejvyšší úrovni za posledních osm měsíců.

Očekávání ohledně úrokových sazeb v USA a eurozóně mají výrazný dopad na trh s drahými kovy. Snížení sazeb ze strany Federální rezervní banky by mohlo povzbudit další růst cen zlata a stříbra, protože levnější americký dolar obvykle zvyšuje poptávku po komoditách. Naopak, pokud Evropská centrální banka oddaluje snížení sazeb, investoři mohou více upřednostňovat bezpečnější aktiva, což by mohlo podpořit trh s drahými kovy.

Vzhledem k nadcházejícím prezidentským volbám v USA a geopolitické nejistotě se očekává, že zlato a stříbro zůstanou atraktivními investičními možnostmi. Investoři se přesouvají od amerického dolaru k drahým kovům, což zvyšuje jejich hodnotu. Koruna v této situaci posílila na úroveň 22,60 korun za dolar a 25,13 korun za euro, přičemž další zisky budou závislé na budoucí politice centrálních bank.

Témata:  zlato stříbro

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.