Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nízká nezaměstnanost přináší náročné uchazeče. Mezi nejžádanější benefity patří home office

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká republika má téměř nejnižší míru nezaměstnanosti z celé Evropské Unie, v létě byla dokonce na prvním místě. V současné době se stále pohybuje okolo hranice 5 %, což také značí nejnižší nezaměstnanost od počátku ekonomické krize v roce 2008. Co to znamená pro uchazeče o práci a zaměstnavatele?

Největší nezaměstnanost byla v Čechách v letech 2009 – 2010, kdy se pohybovala mezi 9,6 a 9,9 %. Šlo o nejkritičtější chvíle ekonomické krize a nejen nezaměstnanost vyvolávala ve společnosti strach z budoucnosti a ze ztráty zaměstnání. To se promítalo ve vztazích mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale i v oblasti hledání práce. Lidé neměli odvahu práci měnit, jít za lepším a naopak se snažili držet se „vyhřátého místečka“.

„Pozorujeme, že tento trend se dlouhodobě mění. Volných pozic je mnoho a uchazečů málo, proto se lidé většinou nemusejí bát, že by práci ve svém oboru nenašli a dobře si vybírají. Projevuje se to i na zaměstnavatelích, kteří se snaží poskytovat zaměstnancům co nejzajímavější benefity, aby je udrželi. Mezi ty nejžádanější patří možnost home office, kterou nabízí okolo 30 % firem a toto číslo se stále zvyšuje. Například v oblasti e-commerce umožňuje alespoň částečnou možnost práce z domova až 92 % zaměstnavatelů,“ říká Barbora Pangrácová z pracovního vyhledávače neuvoo.cz.

Nejde jen o práci u nás, Češi se také stále častěji poohlížejí po zaměstnání v zahraničí. Pracovní vyhledávač neuvoo tomuto trendu napomáhá, protože existuje ve více než 60 zemí a uchazeči o práci si tak mohou jednoduše překliknout z české stránky na některou ze zahraničních.

Témata:  lidé práce zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.