Akciové trhy nakonec mažou ztráty po ranních výprodejích

Negativní sentiment po zveřejnění výsledků prezidentských voleb v USA, kdy od ledna příštího roku se do čela úřadu postaví republikánský kandidát Donald Trump, vyprchal. Zatímco evropské akcie otevřely dnešní seanci obrovskými výprodeji, kdy index Stoxx 600 oslabil o téměř 2,5 %, v závěru dnešního obchodování si již připisuje 0,7 %. Hlavním tahounem jsou farmaceutické společnosti, které rostou o 3,6 %. Ty tak na výsledky reagovaly nejsilněji, když vítězství Hillary Clinton by zřejmě znamenalo větší regulaci v odvětví. Dnes se dařilo i komoditním společnostem (+1,7 %), v plusu seanci končí i průmyslové a finanční tituly. Naopak síťová odvětví jsou největším propadlíkem, když jejich akcie propadly o dvě procenta.

Ilustrační fotografie

Obchodování na americkém akciovém trhu je na začátku dne rozkolísané, když investoři přemílají výsledky voleb. Aktuálně index S&P 500 ztrácí dvě desetiny procenta a mezi hlavní aktéry dne patří stejné sektory jako v Evropě. Zdá se tak, že černé scénáře hlubokých propadů se nenaplní a ve srovnání s výsledky britského referenda o vystoupení země z EU se jedná o výrazně menší pohyby.

Pražská burza dnes odstartovala propadem téměř o dvě procenta, při závěrečném gongu se ale index PX ustálil na úrovni pouhé dvě setiny procenta pod včerejším zavíracím kurzem. Tahounem byly akcie rakouské Erste Group (+1,8 %), v plusu uzavřel i druhý rakouský zástupce, pojišťovna VIG (+0,7 %). Naopak nejhůře se dnes dařilo akciím Monety, které přišly o 1,1 %. Ta zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za třetí kvartál. Makroekonomické prostředí zůstává pro bankovní sektor příznivé, když se daří většině odvětví napříč celou ekonomikou. Přesto nízké úrokové sazby tlačí dále na snižování úrokových marží, a to jak v meziročním, tak i čtvrtletním srovnání. Čekáme tak pokles čistého úrokového výnosu o 8,7 % yoy. Silná konkurence pak stojí i za téměř 11% propadem čistého výnosu z poplatků a provizí. Provozní náklady předpokládáme ve srovnání s loňským rokem mírně vyšší z důvodu rebrandingu a IT výdajů v souvislosti s oddělováním informační infrastruktury od GE. Od čistého zisku očekáváme meziroční pokles o více jak 15 % na 956 mil. CZK, resp. 1,87 CZK na akcii. Informuje Miroslav Frayer, Equity Analyst, Investment Banking, Komerční banka, a. s.

Témata: akcie | ekonomika

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky