Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stříbro by mohlo atakovat hranici 50 dolarů. Co je hlavní příčinou?

Stříbro, ilustrační fotografie
Stříbro, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Stříbro je kovem velmi podhodnoceným. To je již obecně známý fakt. I když se jeho aktuální cena drží kolem 20 dolarů za unci a od začátku roku si připsalo slušných 44 %, pořád je to extrémně málo. Například poměr mezi cenou zlata a stříbra je stále velký – za jednu unci zlata se dá pořídit cca 70 uncí stříbra. Je to sice méně než loni, kdy to bylo asi 80 uncí stříbra, nicméně je to stále hodně vysoký nepoměr. Jinými slovy má stříbro velký prostor pro růst a očividně se tento kov začíná probouzet k aktivitě. Nahrává mu k tomu jak aktuální globální dění, tak neustále se zvyšující poptávka nejen investorů, ale i průmyslu: kvalita rud je nižší, a proto se těží stále více. Náklady tak rostou a nestačí se uspokojovat dnešní trh. Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Proč by mohlo stříbro dosáhnout hranice 50 $ v roce 2017?

Pokud chceme zjistit, kam až by mohla jeho cena růst, je potřeba se podívat na fungování trhu se stříbrem. Požadavky na dodávky stříbra neustále rostou – je běžné, že odběratelé dnes musejí dlouhou dobu čekat, než je jejich poptávka uspokojena. Rovněž mincovny mají na měsíce dopředu zablokované své výrobní kapacity. Aktuálně produkce stříbra klesá, a to by nemělo být ignorováno. Mohlo by to ale být hlavním impulsem, který cenu stříbra vystřelí k vyšším hodnotám.

Největším producentem stříbra na světě je Mexiko. Následující tabulka ukazuje meziroční vývoj produkce v Mexiku za prvních pět měsíců každého roku, tedy od ledna do května 2010–2016.

rok

(leden–květen)

produkce

(v kg)

meziroční změna

(v %)

2010

1 297 816

58,62

2011

1 660 909

27,98

2012

1 904 992

14,70

2013

1 972 499

3,54

2014

1 979 067

0,33

2015

1 960 512

-0,94

2016

1 909 755

-2,59

Je vidět, že mezi roky 2010 a 2014 produkce stříbra poměrně výrazně rostla. Od roku 2013 však již přírůstky nejsou tak velké a od loňska až do letošního května již produkce klesá. Důvodem může být právě pozastavení mnoha projektů, ukončení dalších průzkumů apod.

Přitom by produkce měla naopak růst, vzhledem k tomu, že cena kovu opět zamířila vzhůru a tudíž by jeho těžba mohla ze ztrát zamířit spíš k ziskovosti. Tento trend bude patrně pokračovat. Poptávka roste, mincovny přepisují tabulky a stříbro dosahuje nových rekordů – jak je zmíněno již v úvodu, od začátku roku si připsalo přes 40 procent. Zásoby bílého kovu klesají – je konec konců dokázáno, že rudy už neobsahují tolik stříbra jako dřív a musí se těžit více materiálu –, recyklace je zanedbatelná, a tudíž rostou náklady. Vedle toho také roste poptávka a je velmi možné, že všechny tyto faktory zapříčiní růst ceny stříbra, a to možná brzy až k hranici 50 dolarů. 

Témata:  stříbro

Související

Aktuálně se děje

27. ledna 2026 11:51

14. ledna 2026 11:40

Byt za miliony, ve kterém se sotva otočíte. Nový trend pražského bydlení

Nové byty v Praze se dlouhodobě zmenšují a developerský trh se stále více orientuje na investiční jednotky. Podle realitního makléře Jakuba Kalába se v praxi objevují i novostavby s jednotkami o velikosti pouhých 16 metrů čtverečních s cenovkou v řádu několika milionů korun. Také data Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) poukazují na nový trend – průměrná velikost bytů v nabídce klesá, zatímco ceny dále rostou.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato, stříbro i bitcoin padají: Trumpův vybraný šéf Fedu slibuje zázraky na počkání

Proč padá zlato, stříbro i bitcoin? Fundamentálně proto, že Kevin Warsh, vybraný prezidentem USA Donaldem Trumpem do čela americké centrální banky, má plány, jak ozdravit dolar natolik, že by byl dlouhodobě udržitelný coby nakonec dokonce deflační měna. Takže tím by z velké části odpadla nutnost investovat do jiných deflačních aktiv, jako je právě zlato, stříbro či bitcoin.