Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O kolik se zdraží elektřina, bude jasné v listopadu

O kolik se zdraží elektřina, bude jasné v listopadu

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Uvádět data o zvýšení ceny elektřiny pro rok 2012 je zatím předčasné, cenové rozhodnutí pro její regulovanou složku bude známé až během listopadu. V reakci na medializované odhady to v pátek pro agenturu Mediafax uvedla Jarmila Lehnerová z Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

"Konkrétní údaje ke zvýšení cen zatím nemám. Cenové rozhodnutí budeme zveřejňovat během listopadu," uvedla Lehnerová. Upozornila, že její úřad má na starosti regulovanou složku ceny elektřiny, která tvoří méně než polovinu ze sumy placené zákazníkem. Větší část jejich faktur jde na vrub elektřiny silové, na jejíž cenu nemá ERÚ vliv.

V souvislosti s informací o návrhu nařízení vlády ke stanovení prostředků pro podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů z dílny ministerstva průmyslu o obchodu (MPO) se objevila zpráva, že elektřina pro domácnosti má v příštím roce zdražit meziročně v průměru o 4,3 procenta. O 6,2 procenta by pak měla stoupnout průměrná cena elektrické energie pro odběratele.

Ministerstvo zatím potvrdilo jen to, že dotace na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů budou pro příští rok v obdobné výši jako v letošním roce, tedy zhruba 12 miliard korun. Největší díl z nich má jit na podporu fotovoltaiky. Díky těmto dotacím nebude zdražení elektrické energie tak výrazné, jako kdyby stát obnovitelné zdroje nedotoval.

Témata:  energetika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.