Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VZP zavádí internetové výpisy. Lidé budou mít lepší kontrolu, co pojišťovně vykazují jejich lékaři

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Klienti naší největší zdravotní pojišťovny budou mít lepší kontrolu nad tím, co pojišťovně vykazují jejich lékaři. Výpisy budou na internetu a každý si tak bude moci kontrolovat, jakou péči mu pojišťovna proplatila. A také může upozornit na případné podvody lékařů. VZP se tak konečně přidá k některým menším pojišťovnám, které podobnou službu už nabízejí a ušetřily tak desítky miliónů korun.

Paní Růžena z výpisu zdravotní péče zjistila, že jí pojišťovna zaplatila lázně. Jenže ona v nich ve skutečnosti nebyla. "No, když jsem tam nebyla tak bych je neměla mít napsaný, ne?" uvedla překvapená pacientka.

Podobných případů řeší zdravotní pojišťovny ročně tisíce. Většinou se jedná o neúmyslnou chybu, kdy se lékař nebo někdo ze zdravotnického zařízení splete v čísle kódu a vykáže jinou péči, než která byla provedená.

"Na osmiletou holčičku místo běžného vyšetření vykáže porod, také se nám stalo, že nám takto vykázali porod na sedmdesáti čtyřletou ženu," popisuje některé chybné případy tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Jenže pojišťovny každoročně řeší i podvody lékařů. Nejčastěji s recepty nebo s vykazováním výkonů, které lékař nikdy neprovedl. Týká se to například preventivních prohlídek, sádrování nebo i stomatologických výkonů.

"V současné době máme otevřeno 13 trestních řízení s celkovou škodou 28 milionů korun," popisuje vážnost situace tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Jedním z nich je i případ soukromého lékaře z Plzeňska, který vykazoval fiktivní výkony a inkasoval za ně od pojišťovny peníze. Za pouhé dva roky tak měl připravit pojišťovnu o více než 23 milionů.

Díky možnosti kdykoli na internetu nahlédnout do výpisu si vykázanou zdravotní péči kontroluje stále větší množství lidí a zdravotním pojišťovnám tak šetří nemalé peníze. "Od listopadu 2014, kdy jsme tuto možnost našim pojištěncům dali nám ušetřili 5 milionů korun," vysvětlil generální ředitel OZP Radovan Kouřil.

Teď se k menším pojišťovnám přidá i největší. Od zpřístupnění výpisů na internetu, o které musel klient navíc speciálně požádat, si také slibuje lepší kontrolu, než byla u papírových výpisů. "O ty papírové výpisy žádalo ročně něco přes sto tisíc lidí, počítáme s tím, že by toto číslo mělo několikanásobně stoupnout," sdělil Tichý. Klienti VZP si budou moci začít kontrolovat výpisy na internetu v září.

Témata:  VZP zdravotnictví

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 11:26

Počasí přinese prudké ochlazení. Místy bude sněžit

V noci přejde přes naše území k východu studená fronta. Za ní k nám kolem tlakové níže nad Pobaltím bude proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.