Zakázka na zabezpečení VZP za 110 milionů byla dle auditu nezákonná

Zakázka na údržbu bezpečnostních systémů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za 110 milionů korun byla podle auditu ministerstva zdravotnictví zadána nezákonně.

VZP
reklama

Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Šéf VZP Zdeněk Kabátek podle serveru uzavřel bez výběrového řízení novou smlouvu s firmou Lenia, která zajišťovala pro VZP ostrahu od roku 1993. Podle VZP ale jen Lenia měla certifikát k údržbě používané techniky. Ministerstvo věc předalo policii, která se k tomu zatím nechtěla vyjádřit. Mluvčí VZP Vlastimil Sršeň ČTK sdělil, že článek Aktuálně.cz obsahuje nepodložené spekulace a VZP se k němu nechce vyjadřovat.

Kabátkovi nyní končí mandát, o post ředitele VZP se uchází znovu. Dalším uchazečem je podle médií Kabátkův náměstek David Šmehlík, který předloni zajistil výrazné navýšení peněz na péči pro kliniku Iscare ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle VZP to ale neodporovalo předpisům.

Audit, provedený na přelomu let 2018 a 2019, uvádí, že smlouvy mezi VZP a firmou Lenia z roku 2015 v oblasti bezpečnostních systémů a technické ochrany na čtyři roky byly uzavřeny v rozporu se zákonem. "To, že nějaká kontrola něco konstatuje, však ještě zdaleka neznamená, že se jedná o odraz skutečného stavu věci. Kontrola věc navíc posuzovala z úhlu právního pohledu, který vznikl až v budoucnosti," sdělil serveru mluvčí VZP Sršeň. ČTK dnes mluvčí sdělil, že je článek serveru účelově zkreslený. "Vámi uváděný článek obsahuje celou řadu polopravdivých a nepravdivých informací vytržených z kontextu. Zároveň obsahuje řadu ničím nepodložených spekulací," sdělil. Konkrétně ale žádnou z informací v článku komentovat nechtěl.

VZP hájila podle serveru uzavření smlouvy s bezpečnostní agenturou Lenia bez tendru tím, že jenom Lenia měla certifikát pro dodávky technologií firmy Hirsch, na nichž byl bezpečnostní systém VZP postaven. "Tento certifikát však v době kontroly nebyl přes opakovanou žádost kontrolní skupiny ze strany VZP předložen," napsali auditoři.

Pojišťovna také obhajovala smlouvu znaleckým posudkem, který agenturu Lenia doporučil. Znalec ale v posudku uvedl, že nezjišťoval výhodnost výměny součástek tak, aby VZP nebyla závislá na jediném výrobci. Pojišťovna rovněž v roce 2015 řešila uzavření smlouvy bez tendru s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který VZP odepsal, že v tom neshledává porušení zákona. Na dotaz ministerstva financí pak ale ÚOHS nedokázal doložit, jak k tomu dospěl, protože stanovisko vypracoval člověk, který již na úřadě nepracuje. ÚOHS pak udělil VZP za uzavření smlouvy s firmou Lenia pokutu, kterou však zrušil šéf ÚOHS Petr Rafaj. Jeho dcera Petra Rafajová v té době působila ve VZP jako náměstkyně pro informatiku.

Smlouva VZP s agenturou Lenia na údržbu bezpečnostních systémů loni vypršela. Zakázku pak na čtyři roky získala jiná firma za 30 milionů, tedy asi čtvrtinu ceny předchozí zakázky pro firmu Lenia. Cena ale podle serveru není konečná, pojišťovna vypisuje i další zakázky týkající se zabezpečení. Lenia se nepřímo podílí na zabezpečení VZP dále. Fyzickou ostrahu ústředí VZP podle Aktuálně.cz provádí firma Indus, kterou Lenia spoluvlastní.

VZP je největší zdravotní pojišťovna v Česku. Má 5,9 milionu klientů a letos podle původního plánu má hospodařit s příjmy 215,6 miliardy korun a výdaji o 30 milionů nižšími. Nyní se řeší, kdo bude ředitelem VZP. Nového šéfa zatím správní rada nezvolila. Musí být zvolen do začátku prosince, kdy končí druhý mandát Kabátkovi.

Kabátkovým protikandidátem je podle médií jeho náměstek Šmehlík. Server Seznam Zprávy uvedl, že Šmehlík v roce 2018 zajistil postupně pro kliniku Iscare ze svěřenského fondu premiéra navýšení limitu na péči z původních 136 milionů korun na 200 milionů. Podle Švehlíka to bylo nutné kvůli zvyšování dostupnosti léčby. VZP pak oznámila, že kontroly rozdělování peněz specializovaným zdravotnickým centrům neukázaly porušení předpisů.

Témata: vzp | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky