Kontrolní hlášení: Od září přijdou pokuty

Finanční správa stále čeká na novelu, která zmírní sankční režim u kontrolních hlášení. Pokuty prozatím úřednici podnikatelům neudělují. Vše by se ale mělo změnit už od září. Informují TAX Vision, eDaně.cz.

Ilustrační fotografie
reklama

Pokuty, které zákonodárci nastavili u kontrolních hlášení, se staly terčem kritiky ještě předtím, než vůbec podnikatelé začali hlášení podávat. „Ministerstvo financí už na přelomu roku uznalo, že sankce jsou příliš přísné. Novela by měla pokuty výrazně zmírnit a podle posledních zpráv by mohla začít platit už od září. Změní se například lhůta pro reakci na výzvu z pěti kalendářních na pět pracovních dní. V případě pokuty ve výši tisíc korun za pozdní podání hlášení bude tolerováno jedno pochybení pro daný kalendářní rok. Navíc se v zákoně objeví možnost prominutí pokuty, která dosud chyběla,“ popsala chystané změny Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Finanční správa od začátku roku neudělila jedinou sankci, čeká na novelu. I bez pokut však stouply s nástupem kontrolního hlášení podnikatelům náklady. Podle Hospodářské komory dosáhly náklady firem na zavedení agendy související s kontrolním hlášením několika miliard korun. Přes 50 procent podnikatelů uvádí, že jen příprava na samotné zavedení kontrolních hlášení jim trvala několik měsíců. „Zavedení kontrolního hlášení přineslo podnikatelům výraznou administrativní zátěž a vyvolalo nemalé finanční náklady spojené s implementací do jejich stávajících informačních systémů,“ uvedla Blanka Štarmanová. 

Letošní průzkum společnosti Deloitte ukázal, že příprava na kontrolní hlášení si vyžádala u téměř dvou třetin firem dodatečné výdaje, přičemž téměř pětina větších firem musela do této přípravy investovat přes 100 tisíc korun. „Průzkum také poukázal na časovou zátěž, kterou kontrolní hlášení pro podnikatele představuje. Sestavení kontrolního hlášení zabralo 60 procentům podnikatelů nejméně jeden pracovní den. Také z toho důvodu stoupla poptávka po daňových poradcích, kteří jsou schopni formuláře kompletně vyplnit za podnikatele. Ti se zároveň tímto způsobem vyvarují případných chyb a následných sankcí,“ doplnila Blanka Štarmanová.

Z květnového průzkumu Hospodářské komory vyplývá, že by podnikatelé po státu za povinnost podávat kontrolní hlášení chtěli kompenzaci. 65 procent podnikatelů by uvítalo zejména snížení administrativní zátěže dopadající na podnikatele v nedaňových oblastech, jako je například omezení různých povinných oznámení, přehledů či registrací. Pro třetinu podnikatelů by adekvátní reakcí státu bylo plošné snížení daní nebo pojistných odvodů. „Kromě úbytku administrativy nebo nižších daní by podnikatelé jako kompenzaci uvítali jistě odvod DPH pouze z uhrazených vydaných faktur či rozšíření reverse charge (přenosu daňové povinnosti). Povinnost podat kontrolní hlášení měsíčně pro subjekty, které podávají přiznání k DPH čtvrtletně, je také velmi zatěžující. Podle mých zkušeností by podnikatelé kvitovali také sloučení přiznání DPH a kontrolního hlášení do jednoho výkazu nebo rychlejší vracení nadměrných odpočtů na DPH a zrychlení a snížení počtu kontrol,“ řekla Blanka Štarmanová.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky