Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příliv uprchlíků negativně ovlivní mzdy, varuje ekonom

Evropa zachraňuje uprchlíky
Evropa zachraňuje uprchlíky
Foto: UNHCR

Jednou z hlavních obav Evropanů kvůli uprchlické krizi je strach, že příliv migrantů negativně ovlivní jejich pracovní pozice a mzdy. Ačkoliv se mnozí obhájci přijímání uprchlíků odkazovali na studii, která tento efekt popírá, nová studie ekonoma z Harvardovy univerzity tvrdí, že uprchlíci mzdám skutečně uškodí. Více informací uvedl americký server The Daily Caller.

David Card v roce 1990 provedl studii, ve které zkoumal dopady takzvaného „Mariel boatlift“, tedy události, kdy kvůli krizi na Kubě ze země v roce 1980 do Spojených států uprchly stovky tisíc Kubánců, na mzdy v Miami. Tato studie byla podle služby Google Scholar celkem citována 1452krát.

„Tato studie ukazuje, že příliv imigrantů z Marielu v podstatě neměl žádný efekt na mzdy méně školených nekubánských pracovníků,“ zní závěr Cardovy studie. Profesor George Borjas, ekonom z Harvardovy univerzity, ale nyní svou vlastní studií, která již byla schválena jeho kolegy a bude vydána v témže deníku, v jakém vyšla i původní studie, tyto výsledky zpochybňuje.

Zdůrazňuje, že imigranti z Kuby byli převážně lidé, kteří nedostudovali střední školu. Do stejné kategorie podle něj spadala čtvrtina pracovní síly v Miami, přesto ale jejich situaci nikdo nezkoumal. Právě jim podle Borjase mzda výrazně poklesla.

Ve své studii pak uvádí další fakta, která původní studii zpochybňují. Upozorňuje tak, že Cardovou studií nelze argumentovat při obhajobě imigrace, jelikož se tato studie nezakládá na řádně vedeném výzkumu.

Témata:  uprchlíci platy / mzdy

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

9. dubna 2025 10:52

Česko plné radarů! Seznam 984 míst, kde dnes můžete být změřeni za překročení rychlosti

Desátý ročník masivní policejní akce Speed Marathon začne ve středu 9. dubna půlnocí. Tento víkend se po celé zemi objeví desítky dopravních hlídek. Kde všechno budou policisté měřit rychlost?

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.