Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příliv uprchlíků negativně ovlivní mzdy, varuje ekonom

Evropa zachraňuje uprchlíky
Evropa zachraňuje uprchlíky
Foto: UNHCR

Jednou z hlavních obav Evropanů kvůli uprchlické krizi je strach, že příliv migrantů negativně ovlivní jejich pracovní pozice a mzdy. Ačkoliv se mnozí obhájci přijímání uprchlíků odkazovali na studii, která tento efekt popírá, nová studie ekonoma z Harvardovy univerzity tvrdí, že uprchlíci mzdám skutečně uškodí. Více informací uvedl americký server The Daily Caller.

David Card v roce 1990 provedl studii, ve které zkoumal dopady takzvaného „Mariel boatlift“, tedy události, kdy kvůli krizi na Kubě ze země v roce 1980 do Spojených států uprchly stovky tisíc Kubánců, na mzdy v Miami. Tato studie byla podle služby Google Scholar celkem citována 1452krát.

„Tato studie ukazuje, že příliv imigrantů z Marielu v podstatě neměl žádný efekt na mzdy méně školených nekubánských pracovníků,“ zní závěr Cardovy studie. Profesor George Borjas, ekonom z Harvardovy univerzity, ale nyní svou vlastní studií, která již byla schválena jeho kolegy a bude vydána v témže deníku, v jakém vyšla i původní studie, tyto výsledky zpochybňuje.

Zdůrazňuje, že imigranti z Kuby byli převážně lidé, kteří nedostudovali střední školu. Do stejné kategorie podle něj spadala čtvrtina pracovní síly v Miami, přesto ale jejich situaci nikdo nezkoumal. Právě jim podle Borjase mzda výrazně poklesla.

Ve své studii pak uvádí další fakta, která původní studii zpochybňují. Upozorňuje tak, že Cardovou studií nelze argumentovat při obhajobě imigrace, jelikož se tato studie nezakládá na řádně vedeném výzkumu.

Témata:  uprchlíci platy / mzdy

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy