Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko je šestou nejbezpečnější zemí světa

Praha
Praha
Foto: Pixabay

V Česku je bezpečněji než ve Švýcarsku nebo Švédsku. Organizace Institute for Economics and Peace vytvořila žebříček zemí podle bezpečnosti. Česko je šesté na celém světě. Hodnotila se mimo jiné i ochota a schopnost poskytnout první pomoc.

Fakt, že je na tom Česká republika stále lépe, dokazují čísla. Od počátku vyhlašování Světového indexu míru, tedy za deset let se nám podařilo vystoupat v žebříčku o osm příček.

„Je to skvělá zpráva pro příjezdový cestovní ruch. Pocit bezpečí je základním kritériem pro každého běžného cestovatele a jeho rodinu. Naše republika má co nabídnout a tento důležitý atribut v rozhodování zahraničních turistů o tom, kterou zemi navštíví, hraje důležitou roli,“ komentovala to ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. 

Loňský rok jsme se umístili na desátém místě, před Portugalskem a Irskem a porazili jsme třeba i Slováky, nebo Němce. Letos se nám na záda dívali rovněž téměř všichni naši sousedé, kromě Rakouska, které je třetím nejbezpečnějším místem na světě. Prvenství však patří Islandu. Tento ostrov, který od nejbližší pevniny dělí 287 km, svůj vysoký standard drží již od roku 2008.

Organizace Institute for Economics and Peace hodnotí celkem 23 kritérií a je v nich zahrnuta vnitřní i vnější bezpečnost, dodržování lidských práv, násilné trestné činy, politická stabilita, potenciál teroristických činů, nebo násilné demonstrace. Zohledňuje se například počet vězňů nebo počet policistů.  Praha v hlavní roli

Nejčastějším cílem turistů je v České republice hlavní město Praha, která má co nabídnout nejen z historického hlediska. Co se bezpečí týče, příjezd záchranné služby je zde do osmi minut, což je čtvrtina evropského průměru. Zkoumaná míra ochoty Pražanů pomoci poskytnout laickou první pomoc je také velice překvapivá. Třeba v roce 2015 svědci události resuscitovali dle instrukcí operátora ZZS celkem 81 % pacientů.

A jak jsou na tom ostatní státy?

1. Island 2. Dánsko 3. Rakousko 4. Nový Zéland 5. Portugalsko6. Česká republika 7. Švýcarsko 8. Kanada 9. Japonsko 10.Slovinsko                                                                                                               22. Polsko 24. Slovensko 27. Chlile 46. Francie 78. Nepal 132. Bahrain 142. Egypt 151. Rusko 163. Syrie

Témata:  Česko Praha

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.