Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš: Skoncujme s trafikami pro bývalé politiky, berou peníze za nic

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Ministr financí Andrej Babiš by chtěl zamezit dosazování vysloužilých politiků do vedení státních podniků. O jeho návrhu dnes bude jednat vláda, příliš šancí na úspěch ale Babiš nemá.

Sotva skončí v politice, je pro ně nachystáno teplé místečko v některém ze státních podniků. A k tomu samozřejmě několik desítek tisíc měsíčně, podle Babiše v mnoha případech za nic. Politici totiž ve většině případů nejsou v dané oblasti kompetentní a na pozici je protlačil jejich známý.

Podle materiálu ministerstva financí se při dosazování lidí do řídících a dozorčích orgánů státních podniků projevují osobní zájmy a často i korupce. Věcný záměr zákona předpokládá zřízení Vládního výboru, který by výběr osob kontroloval a dbal by na jejich odbornost a na transparentní a objektivní výběr.

Součástí zákona by byla i dílčí novela zákona o střetu zájmů, která by měla vyloučit, aby stát v řídících, dozorčích nebo kontrolních orgánech zastupovali senátoři a poslanci, a to ještě 4 roky po skončení mandátu. Příslib místa ve vedení podniku totiž může být chápán jako určitá forma úplatku, například výměnou za konkrétní hlasování ještě v době trvání mandátu.

Návrh ale příliš šancí na úspěch nemá, vládě bude předkládán s 33 zásadními rozpory. Někteří politici považují zákon za zbytečný, jiní zase tvrdí, že zcela zakázat bývalým politikům pracovat ve vedení státních podniků je hloupost, v dané oblasti totiž mohou být odborníky.

Témata:  Andrej Babiš

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 16:42

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.