Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ovlivní Brexit trh s nemovitostmi?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V období nejistoty před konáním britského referenda o členství v EU bude pravděpodobně docházet ke znehodnocení libry, což povede ke ztrátám relativních hodnot nemovitostí ve Velké Británii. Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, bude oddělení librových aktiv od aktiv v eurech klíčovým aspektem řízení portfolia nemovitostí investorů. Slabá libra by však naopak mohla být příležitostí pro investory platící v amerických dolarech.

Nejzřetelnějším důsledkem referenda o Brexitu je nejistota, která může mít zásadní dopad na reálnou ekonomiku. Ačkoliv sázkové kanceláře jsou stále přesvědčeny, že britští voliči se nakonec rozhodnout Evropskou unii neopustit, nejistota na trhu se projevila zejména na kurzu libry. „Pokud se voliči rozhodnou pro setrvání v Evropské unii, mohla by úleva z tohoto rozhodnutí vést k výraznému posílení měny, rizikových aktiv a domácích a cyklických akcií, zatímco pokud se vysloví pro „Brexit“, lze očekávat další oslabení aktiv,“ domnívá se Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.

Hlavním bodem střetu budou měnové trhy, a to se následně promítne do trhu s nemovitostmi. „Očekáváme, že libra oslabí zejména vůči americkému dolaru v souvislosti s tím, jak se investoři budou zbavovat svých aktiv v librách. Povede to ke snížení relativní hodnoty stávajících nemovitostních aktiv, ale pro investory platící zejména v amerických dolarech by toto mohlo být z krátkodobého hlediska příležitostí,“ vysvětluje Lessing. „Nic nenasvědčuje tomu, že by se globální investoři chystali k odchodu z britského realitního trhu, spíše naopak,“ dodává Adam Lessing.  Jeho slova potvrzuje i nejnovější výzkum plánů investorů INREV z ledna 2016, který naznačuje, že britský trh s nemovitostmi bude pro globální investory zajímavý navzdory riziku Brexitu.

Podle Lessinga je rozhodnutí odejít z Evropské unie politické rozhodnutí a ekonomické dopady budou spíše makroekonomického než majetkového charakteru. „Investoři, kteří mají nelikvidní aktiva, jako jsou nemovitosti, nemají příliš možností, jak by mohli ovlivnit dopad Brexitu na nemovitosti, které již v současné době vlastní. Nyní jsme svědky krátkého zpomalení investiční činnosti na britském trhu, jelikož se investoři rozhodli odložit své rozhodování až na dobu po referendu,“ uzavírá Lessing. 

Témata:  EU Brexit ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy