Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyženeme děti ze škol na pole a do dílen, plánuje vláda

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Premiér Bohuslav Sobotka se včera dohodl se zástupcem podnikatelů a živnostníků na smělém plánu. Ve snaze přitáhnout děti k řemeslu a fyzické práci chce vláda zavést povinné hodiny ve školních dílnách a na školních políčkách se zeleninou. Informuje o tom dnešní MF Dnes.

V základních školách by se měla rozšířit výuka v dílnách a na školních pozemcích. Detaily s konkrétním harmonogramem změn by se měly dojednat na podzim. Shodli se na tom včera premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Karlem Havlíčkem, předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, píše MF Dnes. 

Jednání o dílnách a pozemcích se uskuteční za účasti ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), jejíž úřad musí učinit nezbytné systémové změny. Přizváni budou možná i zástupci resortů průmyslu a zemědělství, kterých se problematika týká. Nyní dílny ani pozemky nejsou plošně povinné, školy mají možnost volby.

Sobotka považuje za podstatné, aby školáci tuto možnost měli. "Je důležité, aby se upravil vzdělávací obor Člověk a svět práce. Musíme také modernizovat obsah vzdělávání, pokud jde o technické vzdělávání,“ uvedl premiér.

"Je strašně důležité, aby dílny fungovaly,“ prohlásil před nedávnem v anketě MF Dnes viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. "Žáci by se tam měli věnovat 3D tisku a pracovat na jednoduchých, ale atraktivních návrzích. Školy by je měly přivést k tomu, co nás čeká ve 4. průmyslové revoluci. Průmysl nás živí, ale zvládneme to jen, když ho zmodernizujeme. V podniku nebude nikdo dělat s rašplí. A pokud škola učně nepřipraví ani na základní konverzaci v cizím jazyce, vychovává nezaměstnaného,“ vysvětlil listu.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.