ČEZ chce uzavřít elektrárnu v Chvaleticích

Poté, co nevyšel prodej elektrárny Chvaletice, uvažuje společnost ČEZ o jejím uzavření. Dva bloky skončí už v roce 2013, píší v pondělí Lidové noviny.

660

Výměna se nepovedla, na řadě je ukončení provozu. Ředitel divize výroba ČEZ Vladimír Hlavinka přiznává, že uhelná elektrárna ve východočeských Chvaleticích zůstane v provozu jen do roku 2016, první dva bloky ČEZ vypne dokonce už v roce 2013, píše list.

Za posledních více než deset let to bude poprvé, co ČEZ v Česku zavře elektrárnu.

Rozhodnutí však ještě není definitivní. Vedení ČEZ se chce do konce roku nad osudem elektrárny ještě zamyslet. "V případě přehodnocení koncepce se budeme rozhodovat mezi budoucím prodejem elektrárny, prodloužením provozu dvou bloků do roku 2020 a výstavbou nového zdroje či průmyslové zóny," uvedl Hlavinka ve firemním časopise skupiny ČEZ.

Elektrárna Chvaletice spaluje hnědé uhlí ze severních Čech, jehož zásoby v rámci těžebních limitů rychle docházejí. Vzhledem k vysokým nákladům na přepravu uhlí a omezeným možnostem dodávat zákazníkům v okolí také tepelnou energii jsou Chvaletice "kandidátem číslo jedna" na uzavření.

V případě, že provoz elektrárny bude ukončen, jde o první případ od počátku roku 1999, kdy dominantní výrobce elektřiny v České republice odstaví bez náhrady uhelný blok. Elektrárna Chvaletice zaměstnává celkem 230 lidí, kteří mohou o práci do pěti let přijít.

Zájemci o samotnou lokalitu by se najít mohli. Ta je napojena k přenosové soustavě a nabízí i možnost odběru chladicí vody z blízkého Labe. Nedaleko vede i hlavní tranzitní plynovod přes české území. Proto i ČEZ v minulých letech zvažoval, že by uhelné bloky ve Chvaleticích nahradil paroplynovou elektrárnou. Stejně tak by mohla v areálu vyrůst spalovna odpadů z Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Konec provozu čeká v tomto desetiletí i další uhelné bloky. Po roce 2015 chce ČEZ odstavit některé z bloků elektrárny Mělník, tentokrát to však nebude bez náhrady. Nejasná zůstává budoucnost největší české uhelné elektrárny v Počeradech.

Témata: energetika | čez

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky