Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Platit elektřinu podle velikosti jističe je nesmysl. Bude to jinak

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Plánovaná revoluce v platbách za elektřinu, které se měly nově vypočítávat ne podle spotřeby, ale podle velikosti jističe, se ruší. Podle šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové je nesmysl, aby cena elektřiny na velikosti jističe závisela.

Navrhovaná změna měla od začátku spoustu kritiků. Vadilo jim především to, že by negativně dopadla na chataře, kteří mají jistič s vyšší kapacitou, ale elektřiny spotřebují málo. Zatímco dnes je poměr ceny za spotřebu a za jistič 75 % ku 25 %, nově měla 10 % ceny tvořit spotřeba a celých 90 % jistič, respektive jeho velikost. Podle odborníků by takový systém motivoval k většímu plýtvání energií.

Návrh se od začátku nelíbil ani předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové. Ta během setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem průmyslu Janem Mládkem řekla, že je nesmysl stanovovat tarif podle velikosti jističe, který by měl být především bezpečnostním prvkem. Píší o tom web ihned.cz.

S politiky se dohodla na tom, že nová tarifní struktura nesmí poškodit koncového zákazníka. Až do konce června budou probíhat debaty s občany, kteří mohou svými názory ovlivnit konečnou podobu nového návrhu. Nové tarify začnou platit nejdřív v roce 2019.

Témata:  elektřina energetika

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.