Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé chodí do práce i když jsou nemocní. Proč?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: ielement.cz

Z nejnovější ankety pracovního portálu Profesia.cz vyplývá, že většina lidí chodí do práce, i když jsou nemocní, protože si nemohou dovolit výpadek příjmů. Překvapivě velké množství respondentů, celé tři čtvrtiny, pak z různých důvodů chodí do práce i v době nemoci.

S nachlazením a teplotou chodí do práce stále více lidí. Potvrdila to i anketa pracovního portálu Profesia.cz, kde tři čtvrtiny respondentů uvedly, že chodí do práce nemocní a více než každý druhý to odůvodnil tím, že si nemůže dovolit stonat z finančních důvodů. Dalších deset procent se nevyleží, protože se bojí o místo, 12 % nechce nechat své kolegy ve štychu. Nemoc rozhodně vždy vyleží téměř čtvrtina respondentů – 8 % to odůvodnilo ohledy ke kolegům, dalších 16 % uvedlo, že zdraví je pro ně jednoznačnou prioritou.

„Řada firem, a jejich množství stoupá, motivuje své zaměstnance k tomu, aby v době nemoci zůstávali doma, nebo jim to přímo nařizuje. V konečném důsledku se jim to totiž vyplatí, protože zabrání nakažení dalších pracovníků a v dlouhodobém horizontu nebudou muset řešit problémy v případě závažnějších onemocnění u notorických přecházečů,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Forma motivace se různí – nejčastěji jde o tzv. sick days, které v současné době poskytuje už téměř třetina firem. Možnost zůstat doma po určitý počet dní v roce – většinou 3 až 5 – bez újmy na platu nebo nutnosti brát si dovolenou, zjednodušuje zaměstnancům řešení krátkodobých onemocnění a firmy sick days využívají jako zajímavý zaměstnanecký benefit. Pokud to povaha práce dovoluje, ideálním řešením je pracovat po dobu nemoci z domova. Ve výrobních podnicích je to složitější, ale rozumným kompromisem je přehození směn, které u běžných viróz pomůže vyležet se z nejhoršího,“ upřesňuje.

Podle údajů ČSÚ počet případů dočasné pracovní neschopnosti stoupá. Meziročně se zvýšil o 31,6 %, z toho podíl nemocí je 90 % (k dispozici údaje k 1. pololetí 2015). Nejvyšší počet pracovně neschopných bylo v odvětvích: zpracovatelský průmysl, velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba morových vozidel. Naopak nejnižší počet případů bylo ohlášeno v oboru výroba, rozvod elektřiny a jiných energií a u činností v oblasti nemovitostí.

Nikomu není příjemné trávit pracovní dobu vedle kašlajícího a kýchajícího kolegy, což potvrdila i loňská anketa pracovního portálu Profesia.cz, kdy přítomnost nemocného na pracovišti vadila celé čtvrtině respondentů. A co dělat v případě, že se s touto situací musíte právě vyrovnat? Lékaři radí minimalizovat kontakt s nemocnými kolegy, často větrat, mýt si ruce a pokud možno se nedotýkat obličeje, sliznic apod. Dále potřeba dát si pozor na sdílené předměty – telefony, kancelářskou techniku nebo nádobí v kuchyňce. A samozřejmě zapracovat na posílení vlastní imunity.

Témata:  zdraví lidé

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy