Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vloni se prodalo nejvíce diamantových šperků v historii

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

80 miliard amerických dolarů (v přepočtu zhruba 1,9 bilionu korun). Takový byl objem všech celosvětově prodaných klenotů s diamanty v roce 2014 podle dat De Beers. Pro srovnání, tak velká částka by pokryla rozpočet České republiky na více než rok a půl. V meziročním srovnání vykázal rok 2014 celkem 3% růst. Podle ALO diamonds bude růst nejspíš pokračovat i letos v ČR i celosvětově, informuje ALO diamonds.

Hlavními tahouny rostoucích prodejů byly trhy v USA se 7% růstem, Čína (6 %) a Indie (3 %). Prodejům pomáhalo i více rozšířené vnímání diamantového šperku jako spolehlivého investičního nástroje, který v dlouhodobém horizontu přináší očekávané zhodnocení. Pokud by americký dolar v druhé polovině roku neposílil vůči měnám některých zemí, růst by celosvětově činil téměř 5 %.

Prudký růst poptávky v Číně a Indii

Srovnáme-li státy v pětiletém horizontu (2009 – 2014), největší růst v místních měnách vykázala Čína (14 %), Indie (10 %) a země Perského zálivu (Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Kuvajt, Omán a Bahrajn; 6 %). „Zejména v asijských zemích pomohla rostoucí poptávce sílící střední třída, která vnímá investici do diamantových šperků jako jednu z nejjistějších. Investice do klenotů tak vyvažují rizikovější ukládání peněz např. do akcií. Vnímání diamantových šperků jako jistoty potvrdilo i letošní chování Řeků,“ komentuje trh Ľubomír Macek, projektový manažer ALO diamonds. 

Zájem o diamantové investiční šperky roste i v ČR

Růst prodejů v roce 2014 hlásí i čeští prodejci. „V roce 2014 jsme celosvětově vykázali 14% růst obratu. Rostoucí zájem o investiční diamantové šperky pokračuje i v letošním roce. Za druhý kvartál 2015 nám obrat v Česku meziročně vzrostl o 30 %. Téměř celý obrat tvoří právě diamantové šperky,“ uvádí Ľubomír Macek..

Témata:  diamanty šperky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy