Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před 23 lety rozdělili ČSFR. Jak dnes žijí Klaus a Mečiar?

Václav Klaus
Václav Klaus
Foto: Vaclavklaus.cz

Před 23 lety se dva muži, český předseda vlády Václav Klaus a jeho slovenský protějšek Vladimír Mečiar, dohodli na rozdělení Československa. Jak se dnes dívají na tehdejší události a co dnes oba klíčoví aktéři tohoto rozpadu dělají?

V době, kdy většina obyvatel Československa po volbách v červnu 1992 nevěděla, co se bude dít, tak Václav Klaus a Vladimír Mečiar už měli jasno. Rozdělit! Klaus, který se později stal českým prezidentem, si za tehdejším rozhodnutím stále stojí. "Já jsem byl ten, který před těmi lety neprognozoval, že Slovensko to nezvládne a že na to strašně doplatí. Byl jsem jedinej tady v Český republice," tvrdí dnes sebevědomě Klaus.

Čtyřiasedmdesátiletý Václav Klaus byl na výstavě v Českých Budějovicích. Médiím se nevyhýbá zastihli jsme ho před vystoupením na pódiu opáleného a odpočatého. "Já pořád jezdím po světě. Teď zrovna jsem byl tři dny na konferenci ve švýcarských horách, takže jsem si tam každý den na hodinu sednul na sluníčko," popisuje svůj život Klaus.

O rok mladší Vladimír Mečiar se naopak novinářům už roky vyhýbá a žije v ústraní. Oba muži po větší část devadesátých let řídili vládu rozdělených států. Společnou měli také třeba zálibu ve sportu. Vladimír Mečiar byl v mládí amatérský boxerem a možná také proto k facce neměl daleko. Útočil tak i na novináře.

Láskami Václava Klause jsou třeba lyžování nebo tenis a možná proto nepříjemné otázky vždycky spíš odrážel slovním returnerm. Přesto, že si byli v mnohém podobní, jejich politické kariéry skončily naprosto odlišně. Mečiar po neúspěšných volbách v roce 1998 postupně upadl v zapomnění. Naopak hvězda Václav Klause po rozdělení federace stoupala a dvakrát dosáhl prezidentského křesla.

Témata:  Václav Klaus

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.