Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z burzovního parketu: je to masakr

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

„Je to naprostá krvavá lázeň,“ tak popsal Lakshmi Thurai ze singapurské pobočky Saxo Bank řež na čínském trhu, kdy index Shanghai Composite poklesl o 8,49 %, čímž prohloubil ztrátu z minulého týdne.

V Asii je to krvavá lázeň, říká Thurai Čínské „Černé pondělí” vyvolalo paniku na světových trzích Index Shanghai Composite uzavřel na 8,49 %, čímž prohloubil ztrátu z minulého týdne Akcie firmy Apple vypadají levně, říká Garnry Ropa padá pod 40 USD za barel, na dohled jsou minima z roku 2009 na úrovni 32,40 USD, říká Hansen Růst zlata zpomalil po krátkém posilování v minulém týdnu, tvrdí Hansen Americký dolar je obětí pondělního masakru, tvrdí Hardy

Černé pondělí

„Je to naprostá krvavá lázeň,“ tak popsal Lakshmi Thurai ze singapurské pobočky Saxo Bank řež na čínském trhu, kdy index Shanghai Composite poklesl o 8,49 %, čímž prohloubil ztrátu z minulého týdne.

Thurai tvrdí, že včerejší ranní masakr byl jiný než minulý týden. Obavy z globálního zpomalení ekonomiky vedeného Čínou dopadly na trh – americké futures hlásí ztráty již pět dní v řadě. Minulý týden ještě dokázaly americké trhy držet své pozice, zatímco asijské se rozpadaly. Včera ráno poklesl index FTSE o 2,4 % a zbytek Evropy s ním.

„Na všech hlavních asijských trzích došlo k propadu,“ hlásí Thurai. „Čínské akcie se propadly nejvíc od roku 2007. Index Shanghai Composite klesl až o 9 %. Japonské cenné papíry zažily největší pětidenní pokles od následků zemětřesení v březnu 2011.“

„Všech 33 průmyslových skupin se propadlo nejméně o 3,6 %. Trh Hang Sang poklesl o 5 %, je 25 % pod dubnovým maximem a propadá se dále do medvědího trhu.“

Společně s čínskou pohromou přišel i propad cen ropy. Americká ropa WTI se poprvé od roku 2008 obchoduje pod úrovní 40 dolarů za barel.

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank, vyjmenoval tři hlavní důvody poklesu ropy. Prvním jsou obavy z poptávky v Číně. Dále je to rostoucí produkce břidlicové ropy v USA, kde se počet vrtných souprav už pátý týden po sobě zvyšuje. Třetím důvodem je Írán, který je připravený kdykoli zvýšit produkci a získat zpět svůj podíl na trhu. To vše znamená, že úroveň 32,40 dolarů za barel z roku 2009 je více než reálná.

Ropa Brent mezitím poprvé od března 2009 spadla pod 45 dolarů za barel. Měď také poklesla o 2,5 %. A růst zlata také zpomalil poté, co v pátek vykázalo největší týdenní zisk za celý dosavadní rok.

I komoditní měny trpí. „U jihoafrického randu jsme v pondělí ráno zaznamenali značný pohyb. I malajský ringit spadl na nové sedmnáctileté minimum,“ uvádí Thurai.

Dodává také, že investoři potřebují mít jasno o načasování amerického zvyšování úrokových sazeb. „Trhy mají obavy, že globální ekonomika nebude dost silná, aby ustála vyšší úrokové sazby v USA.“

Dolar je obětí pondělního masakru

Kromě komoditních měn, které jsou vůbec nejslabší za poslední dobu, je velkou obětí čínského masakru i americký dolar. 

John J. Hardy, měnový stratég Saxo Bank, tvrdí, že negativní pohyb u chuti riskovat je po pátečním propadu amerických indexů velmi výrazný. To představuje další tlak na vzestup na eura a jenu a oslabení dolaru s tím, že kurzy EURUSD a USDJPY se nacházejí na kritických úrovních.

„Předpokládal bych, že pokles dolaru ustoupí určitému pocitu nezdolnosti, ale jen by mohl být výjimkou,“ říká.

Nakousnuté jablko

Situace v Číně vyvolala u Petera Garnryho, hlavního akciového stratéga Saxo Bank, únavu jako po velké bitvě. „Na akciovém trhu to bylo pár náročných týdnů,“ říká. „V posledních dvou týdnech docházelo k brutálnímu výprodeji amerických akcií, v podstatě nejhoršímu od finanční krize. Vypadá to, že jde o začarovaný kruh, který sám sebe neustále obnovuje.“

I nadále nedoporučuje obchodovat s energiemi a surovinami. „Vzhledem k tomu, že Čína je ve středu pozornosti nervózních investorů, projeví se to i v akciích energetických firem. Takže radím, buď snížit expozici, nebo využívat krátkých pozic.“

Na druhou stranu však čínský chaos otevřel možnosti pro akcie Applu. Apple připravil velké překvapení, když jeho akcie v pátek spadly o 6 % a jejich cena je teď poměrně nízká, kolem 95 – 100 dolarů.

„Předpokládali bychom, že Apple bude alespoň v nějakém smyslu bezpečným útočištěm vzhledem k velkým zásobám hotovosti a silným výsledkům, ale v pátek dostal brutální zásah a klesl o 6 %,“ říká.

Akcie Applu však zůstávají jedním z nejoblíbenějších tipů společnosti Saxo Bank. „Poskytují velmi silnou návratnost vloženého kapitálu, a pokud jde o cenový odhad, zdá se, že trh nyní Apple naceňuje na základě očekávání poklesu,“ říká Garnry. „Ceny jsou skoro o 40–60 % nižší než průměr trhu.“

„Akcie Applu by v příštím roce či dvou neměly klesat, takže i v případě nulového růstu bude nabídka na této cenové úrovni stále atraktivní. Pokud tedy chcete z těchto propadů něco podstatného vytěžit, radil bych určitě Apple,“ potvrzuje Garnry.

Neutěšitelné dluhopisy

Ve světě dluhopisů otevřely klíčové dluhopisy výše i díky širší nechuti k riziku. Výnosy německých dluhopisů naopak dále pokračují v poklesu v trendu, který trvá od řecké krize.

„U německých dluhopisů směřujeme k novému minimu. Tento trend může pokračovat k nedávným minimům nebo se dokonce přiblížit nule,“ uvedl Simon Fasdal, vedoucí obchodování s dluhopisy Saxo Bank.

Po poměrně klidném vývoji jihoevropských dluhopisů v minulém týdnu se objevil prodej italských, španělských a portugalských dluhopisů. „Raději to sledujeme. Pokud to bude pokračovat, může jít o velmi důležitý trend,“ říká Fasdal. „Je to známý trend korelace vůči nechuti k riziku, který se dělí mezi periferní a klíčové dluhopisy. Pokud bude pokračovat, nevěští to nic dobrého pro kvantitativní uvolňování ze strany ECB.“

Rozvíjející se trhy a dluhopisy s vysokým výnosem jsou i nadále pod velkým tlakem kvůli slabým měnám na rozvíjejících se trzích.

„Rostou očekávání umírněného postoje ze strany amerického Fedu, avšak očekávání zářijového zvýšení sazeb poklesly,“ uvedl Fasdal s tím, že ECB by v příštích týdnech mohla přijít s prohlášeními o dalším kvantitativním uvolňování.

Skutečným nebezpečím jsou pro trhy nyní měny rozvíjejících se trhů, které od minulého týdne dále klesaly. Jde zejména o riziko rozšíření nákazy na další trhy, říká Fasdal.

„Pokud prodej místních aktiv a aktiv denominovaných v amerických dolarech na těchto trzích vytvoří narušení likvidity a zmrazí tržní podmínky, mohlo by dojít k dalším globálním nepokojům,“ uvedl Fasdal.

„Mohl by vzniknout globální chaos,“ říká Fasdal. Podle něj by k tomu mohlo například dojít, pokud by hedgeové fondy nebo jiní velcí investoři potřebovali uvolnit více rizik v evropských nebo amerických cenných papírech.

„To by mohlo spustit další fázi obchodování s akciemi za nižší ceny,“ uvádí Fasdal.

Fasdal dodává, že trh spekuluje o případných krocích Čínské lidové banky, které by podle něj mohly vést k „obchodu s nadějí“.

„Říká se, že by mohli brzy snížit požadované rezervy o padesát základních bodů a také, že možná v zákulisí připravují kvantitativní uvolňování v čínském stylu, aby pomohli akciovým trhům v nynější situaci. Jakýkoli krok ze strany Čínské lidové banky by tedy mohl být hlavním spouštěčem,“ uzavírá Fasdal.

Témata:  burza ekonomika

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 16:13

Británie následuje USA se sankcemi. Mají zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině

Spojené království ve čtvrtek oznámilo desítky nových sankcí, jejichž cílem je zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině, včetně sankcí zaměřených na hlavní moskevskou burzu. A to den poté, co Washington oznámil podobná opatření.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektromobilita jde stále dopředu. Baterie v elektromobilech budou mít své pasy již za tři roky

Akumulátorový pohon se stále více prosazuje napříč segmenty. Baterie do elektroaut by do roku 2025 měly podle odhadu Goldman Sachs zlevnit o 40 % oproti úrovni z roku 2022. Novinkou posledních dní je informace, že řada údajů o složení baterie i její aktuální kapacitě půjde sledovat prostřednictvím speciálního bateriového pasu, který musí zavést výrobci elektromobilů nejpozději do roku 2027.