Minimální mzda zřejmě znovu poroste o stokoruny

Od příštího roku by opět mohla stoupnout minimální mzda. Rozhodnutí bude na vládě, ale ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby minimální mzda narostla o sedm stovek na 9900 korun.

Ilustrační fotografie

Z ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) míří na vládu návrh, aby minimální mzda opět vzrostla. Naposledy ji vláda zvýšila počátkem letošního roku. A mělo by se to opakovat i příští rok.

Předběžně zní návrh ministerstva tak, aby vláda zvýšila minimální mzdu o 700 korun na celkových 9900 korun. "Ale je to pouze návrh. Bude se o něm diskutovat v tripartitě a se sociálními partnery," podotkl vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce Petr Sulek.

Kromě toho navrhuje MPSV vládě také zvýšení nejnižšího výdělku pro lidi s invalidním důchodem. Zatím je limit 8000 korun. Podle návrhu ministerstva by se mohla zvednout na 9000 nebo až 9300 korun.

Hodinová sazba by se podle MPSV zvýšila z 55 korun na 58,70 korun. To se ale pochopitelně nelíbí firmám a zaměstnavatelům, kterým se tak zvyšují náklady a ceny práce. Proto bude vláda se zaměstnavateli ještě vyjednávat.

Ovšem o stejnou částku, tedy 700 korun, se zvedala minimální mzda i letos. Dnes se tak drží na 9200 korunách. A protože se vláda ve své koaliční dohodě i programovém prohlášení zavázala minimální mzdu postupně zvýšit až na dvě pětiny průměrné mzdy, dá se očekávat, že bude na zvýšení tlačit. Stále totiž nedosahuje deklarované výše.

Letos počátkem roku dosahovala průměrná mzda 25 306 korun. Slibované dvě pětiny tak vycházejí na 10 122 korun, kam se ještě minimální mzda nevyšplhala.

Invalidní důchodci si počkají

Ačkoliv návrh MPSV myslí i na zvýšení minimální mzdy u pracujících invalidních důchodců, ještě stále jsou vůči běžným pracujícím diskriminováni. Jejich nejnižší mzda je totiž jen 8000 korun (48,10 kč/hod).

I tuhle nespravedlnost se vláda chystá odstranit. Mělo to být už od příštího ledna, ale stane se tak až od ledna roku 2017, kdy se srovná minimální mzda invalidních důchodců s běžnými pracujícími. Odstraní se tak diskriminace, na kterou upozorňuje Národní rada osob se zdravotním postižením.

V současné době pobírají minimální mzdu v Česku 2,3 procenta zaměstnanců. Nejnižší možný čistý výdělek je 8188 korun, což je však o 1713 korun méně než hranice příjmové chudoby. Dokonce je to částka o 2845 korun méně než životní minimum společně s částkou na dávky pro bydlení. Podle odborů je nepřípustné, aby se člověk v Česku prací neuživil.

Pokud vláda kývne na navrhované zvýšení minimální mzdy o 700 korun, firmy za to zaplatí za celý příští rok o 1,6 miliardy navíc. Veřejný sektor pak zaplatí o 439 milionů více.

Témata: CZK | minimální mzda

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky