Konec drahého telefonování. Roamingové poplatky skončí

Pozitivní zpráva přišla z Lotyšska. To coby stát předsedající Evropské unii informovalo, že za dva roky budou minulostí drahé roamingové poplatky. Telefonování z ciziny bude účtováno podle stejného tarifu jako telefonování v rámci vlastního státu.

Ilustrační fotografie
reklama

Představitelé Evropské unie se na pravidlech, která komunikační sektor velmi ostře kritizuje, dohodli v úterý nad ránem. Změna bude platná až od 15. června 2017, ale výrazné zlevnění volání ze zahraničí by mělo přijít už v průběhu příštího roku.

Nejpozději do 30. dubna 2016 musí operátoři snížit částky, které si nad rámec stanoveného tarifu účtují k volání ze zahraničí. Podle nových pravidel v posledním roce, kdy bude možné roamingové poplatky účtovat, mohou po zákaznících za hovor ze zahraničí požadovat maximálně pět centů (1,40 Kč). To si dnes mohou účtovat za příchozí hovory. K odchozímu hovoru si mohou říct až o 19 centů (přes 5 korun).

Jen dva centy (55 haléřů), oproti současným pravidlům třetinu, budou moci operátoři účtovat ke zprávám odeslaným ze zahraničí. Maximální příplatek za MB dat přenesených v cizině se sníží na čtvrtinu ze dvaceti centů na pět (1,40 Kč).

Jak ale upozorňují na telekomunikace zaměřené portály, kupříkladu web Lupa.cz, telefonním operátorům učinila EU jeden velký ústupek. Umožní jim nastavit si limit pro maximální množství provolaných minut, odeslaných zpráv a přenesených dat ze zahraničí, takzvaný fair use policy (FUP). Tím se operátoři chtějí bránit tomu, aby si někdo nepořídil levnější služby zahraničního operátora a nepoužíval doma neustále roaming.

O změnách informovalo Lotyšsko na stránce věnované svému předsednictví. Vedle omezení a následného zrušení roamingových příplatků se představitelé dohodli na ochraně tzv. síťové neutrality.

Poskytovatelé připojení budou muset s veškerým datovým obsahem zacházet rovnocenně kromě výjimečných případů, jako kvůli obraně před kybernetickými útoky nebo když dostanou soudní příkaz zablokovat nelegální obsah.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky