Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč se řešení řeckého problému nedočkáme?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Řecko je otazníkem, který tu s námi bude ještě dlouho a dlouho. I když nyní dojde ke krátkodobé dohodě, budeme muset okamžitě začít hledat 50–70 mld. dolarů na refinancování řeckého dluhu. A nezapomínejte také, že Řecko už teď platí z většiny svých úvěrů nulový úrok, takže to nebude žádná velká úleva. V podstatě mluvíme o zemi, která se nechce a nedokáže reformovat a na druhé straně tvrdí, že nutně potřebuje slevu na svém dluhu. Jak můžete ale poskytnout slevu na dluh zemi, která se naprosto odmítá reformovat politicky i prakticky? Takže tu máme řeckou Hlavu 22, což znamená, že žádné opravdu dobré řešení neexistuje a v tuto chvíli prohrávají všichni, informuje Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Jak to tedy dopadne?

Zazní „možná“ a toto možná podle mě povede k tomu, že tak do čtyř týdnů budou vyhlášeny nové volby v Řecku. Myslím si, že právě to je plán Syrizy. Nezapomínejme však, že i když uzavřou dohodu s Evropou, musí tato dohoda projít schválením parlamentem a tento parlament je velice jasně proti jakémukoli uskrovňování v jakékoli formě či podobě. Dostáváme se tedy do patové situace, která vyústí v potřebu provést v Řecku referendum. Z posledních průzkumů zatím vyplývá, že 70–75 % lidí je pro zachování eura. Dle mého názoru bude tentokrát pro Syrizu ještě těžší přesvědčit Řeky, že při jednáních myslí opravdu na dobro a budoucnost Řecka. Zatím se z toho stalo spíše divadlo a podstatné věci jsou zatlačeny do pozadí.

Jak důležité je Řecko pro trhy?

Myslím, že z dlouho- a střednědobého hlediska má Řecko na finanční a kapitálové trhy minimální vliv. Samozřejmě, na krátkodobé každodenní obchodování s rizikem či bez rizika má obrovský dopad: to jsme koneckonců viděli v posledních týdnech – byly dny, kdy akciový trh kolísal o 3, 6, 8 i 10 procent. Je tedy jasné, že „horké peníze“ následují trend, ale myslím si, že Řecko, pokud jde o HDP a export/import, má z dlouhodobého hlediska na akciový trh jen nevýznamný dopad – opravdu nepředpokládám, že by došlo k nějakému přelévání problémů.

Témata:  Řecko EUR

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

6. dubna 2025 16:05

Elon Musk vrazil Trumpovi kudlu do zad... Miliardář chce otevřít hranice a zrušit cla mezi EU a USA

Elon Musk překvapil prohlášením, že by mezi Spojenými státy a Evropou nejraději zrušil veškerá cla a umožnil volný pohyb. Šéf Tesly a SpaceX to řekl na kongresu italské Ligy, čímž se dostal do ostrého rozporu s aktuální politikou prezidenta Donalda Trumpa, jenž tento týden oznámil zavedení 20procentních cel na zboží z EU. Média proto mluví o „zradě“ ze strany Trumpova poradce.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.