Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč se řešení řeckého problému nedočkáme?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Řecko je otazníkem, který tu s námi bude ještě dlouho a dlouho. I když nyní dojde ke krátkodobé dohodě, budeme muset okamžitě začít hledat 50–70 mld. dolarů na refinancování řeckého dluhu. A nezapomínejte také, že Řecko už teď platí z většiny svých úvěrů nulový úrok, takže to nebude žádná velká úleva. V podstatě mluvíme o zemi, která se nechce a nedokáže reformovat a na druhé straně tvrdí, že nutně potřebuje slevu na svém dluhu. Jak můžete ale poskytnout slevu na dluh zemi, která se naprosto odmítá reformovat politicky i prakticky? Takže tu máme řeckou Hlavu 22, což znamená, že žádné opravdu dobré řešení neexistuje a v tuto chvíli prohrávají všichni, informuje Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Jak to tedy dopadne?

Zazní „možná“ a toto možná podle mě povede k tomu, že tak do čtyř týdnů budou vyhlášeny nové volby v Řecku. Myslím si, že právě to je plán Syrizy. Nezapomínejme však, že i když uzavřou dohodu s Evropou, musí tato dohoda projít schválením parlamentem a tento parlament je velice jasně proti jakémukoli uskrovňování v jakékoli formě či podobě. Dostáváme se tedy do patové situace, která vyústí v potřebu provést v Řecku referendum. Z posledních průzkumů zatím vyplývá, že 70–75 % lidí je pro zachování eura. Dle mého názoru bude tentokrát pro Syrizu ještě těžší přesvědčit Řeky, že při jednáních myslí opravdu na dobro a budoucnost Řecka. Zatím se z toho stalo spíše divadlo a podstatné věci jsou zatlačeny do pozadí.

Jak důležité je Řecko pro trhy?

Myslím, že z dlouho- a střednědobého hlediska má Řecko na finanční a kapitálové trhy minimální vliv. Samozřejmě, na krátkodobé každodenní obchodování s rizikem či bez rizika má obrovský dopad: to jsme koneckonců viděli v posledních týdnech – byly dny, kdy akciový trh kolísal o 3, 6, 8 i 10 procent. Je tedy jasné, že „horké peníze“ následují trend, ale myslím si, že Řecko, pokud jde o HDP a export/import, má z dlouhodobého hlediska na akciový trh jen nevýznamný dopad – opravdu nepředpokládám, že by došlo k nějakému přelévání problémů.

Témata:  Řecko EUR

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy