Rodina z Dovolené v Protektorátu již získala svůj milion ve zlatě

Česká mincovna předala zlaté dukáty v hodnotě jednoho milionu korun soutěžícím pořadu Dovolená v Protektorátu. Dukáty se symboly české státnosti a čtyři sady zlatých pamětních mincí s motivy k 70. výročí konce 2. světové války si rodina Dočekalových Lustykových zasloužila tím, že po dobu osmi týdnů plnila úkoly spjaté s životem v letech 1939 – 1945, kdy byl v naší zemi vyhlášen Protektorát Čechy a Morava, informuje Česká mincovna.

Ilustrační fotografie
reklama

Rodina si na horské usedlosti ve Starých Hamrech v Beskydech vyzkoušela pečovat o hospodářství, musela se popasovat s přídělovým systémem potravin, podřizovala se různým vyhláškám a nařízením a žila v neustálé obavě  z udavačů a příslušníků gestapa. „Rodina se s danou situací podle mého názoru vypořádala opravdu dobře. Život tehdy určitě nebyl jednoduchý a vsadit do tohoto prostředí člověka dnešní doby značí opravdovou odvahu. V mém okolí vyvolal pořad pozitivní reakce i tím, že starší lidé mají možnost předat zkušenosti mladším generacím. Dokonce i můj  táta mi hned po prvním dílu napsal zprávu, že to tak tenkrát opravdu bylo. Nikdy jsme o tom v podobných souvislostech nemluvili, tak mě to hodně překvapilo,“ vyjádřil se k soutěži Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny, který soutěžícím výhru předával.

„Jsem opravdu rád, že tuto výhru můžu nyní  rodině oficiálně předat a že to pro ně bude základ rodinného pokladu,“ usmíval se Aleš Brix. Při předávání výhry bylo vidět, kdo v rodině spravuje finance, ženy stály v první řadě a muži až ve druhé. Za rodinu symbolicky přebrala výhru babička Jarmila. „Teprve se poradíme, co s výhrou uděláme. Zlato zatím necháme uschované v České mincovně, která je na to zařízená,“ shodla se rodina.

Docu reality Dovolená v Protektorátu u nás i ve světě vyvolala spoustu různorodých reakcí. „Jisté je, že Česká televize tímto pořadem upoutala pozornost celého světa. A i když se jistě televizní život rodiny nedá srovnat svojí existenciální podstatou s tehdejším životem a všudypřítomným strachem ze smrti, tak je toto téma stále natolik živé, že bychom na něj měli upozorňovat různými způsoby. To je také důvod, proč jsme se rozhodli projekt partnersky podpořit,“ dodal Brix.

Témata: zlato | Česká mincovna
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky