Autem na dovolenou do ciziny? Podívejte, kde ušetříte na palivu

Mnoho Čechů vyráží na letní dovolenou po vlastní ose. Nejen pro ně máme přehled, kde v evropě natankují levněji a jestli se tedy vyplatí nakupovat palivo již v tuzemsku, nebo je lepší počkat na cestu. Budete se divit, mnohde je totiž levněji než loni!

Ilustrační fotografie

"Ceny paliva nejen v zahraničí letos klesly, a proto můžeme říci, že nás dovolená autem vyjde oproti letům 2013 a 2014 často levněji. Dokládají to následující čísla z našeho archivu cen pohonných hmot v zahraničí a u nás," říká Petr Vomáčka z ÚAMK a dodává, že se nezaměřili výlučně na evropské státy, ale pustili se i dále na východ.

Největší meziroční pokles cen je v Srbsku, Rusku a Řecku. Nejmenší je pak ve Švýcarsku, kde si dokonce připlatíme," dodává Vomáčka. Poměrně nelichotivá je obecně situace hlavně na severu Evropy, například v norsku dáme za litr naturalu dokonce padesátikorunu!

Ceny Naturalu 95 v Evropě ZDE

A jak si v konkurenci ostatních států vede Česko? Vůbec to není zlé. "V porovnání cen paliva s ostatními státy, se Česká republika umístila na krásném 8. místě. Za námi je třeba Slovensko, Chorvatsko nebo Rakousko. Suveréně nejlevněji řidiči natankují v Rusku, Srbsku a Bosně a Hercegovině, tam se cena pohybuje pod třiceti korunami, v Rusku dokonce pod patnácti," dodává Vomáčka.

Ceny Nafty v Evropě ZDE

Příznivá situace na našem trhu s palivy nám třeba při oblíbené cestě do Chorvatska trochu ulehčí práci. Nezáleží na tom, zda jezdíte na benzín či naftu, s největší pravděpodobností natankujete nejvýhodněji ještě v Česku, ostatní země po cestě jsou dražší.

Témata: dovolená | Chorvatsko

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky