Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tipy, jak můžete i v létě uspořit za energie

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: MiZ, MoneyMAG.cz

Kam pojedeme na dovolenou? Vzal jsem si krém na opalování? Kde si dáme ledovou tříšť? Takové dotazy jsou v době léta a prázdnin zcela běžné. Lidé si chtějí odpočinout a načerpat na horkém slunci nový elán, být bez starostí. Málokdo si tak připouští, jak je léto specifické a náročné na spotřebu energií. Přitom jen tvorba ledů v mrazničce výrazně podporuje tvorbu námrazy, která zvyšuje náklady na elektřinu až o 75 %. V článku naleznete užitečné tipy, jak můžete i v létě uspořit co nejvíce peněz za energie, informuje E.ON.

Ledničku v létě odmrazujte a nastavte ji na 7 stupňů Celsia

Neodmyslitelnou součástí léta je pro většinu Čechů popíjení vychlazených nápojů, grilování, příprava a konzumace zeleninových či ovocných salátů nebo pojídání studeného melounu. K tomu je nezbytně nutná dobře fungující chladnička s mrazničkou. „Chlazení a mrazení se starší chladničkou a mrazničkou je druhým největším žroutem energie v domácnosti. U starší chladničky s mrazničkou může spotřeba elektřiny činit i více než 600 kWh za rok. Přitom nové modely v třídě energetické účinnosti A+++ jsou na tom mnohem lépe. Jejich roční spotřeba elektřiny je o dvě třetiny nižší,“ nastiňuje Roman Kouba ze společnosti E.ON, která vydala příručku Úsporná domácnost. Ať už máte starší či novější kus, dodržujte několik základních pravidel. Kvůli snížení spotřeby energie je dobré v létě ledničku pravidelně odmrazovat. Pokud bude mít vrstva námrazy více než3 mm, zvýší se vám náklady na elektřinu až o 75 %. Dvojnásob to platí v létě, kdy většina lidí do mrazničky ve zvýšeném množství ukládá nádoby s tekutinami, které postupným odpařováním tvorbu námrazy podporují. Chladnička by měla být též umístěna co nejdále od zdrojů tepla, například trouby. Každý stupeň Celsia navíc v jejím okolí totiž zvyšuje její spotřebu až o 4 %. Ideální vnitřní teplota je 7 stupňů a není třeba ji podchlazovat, a to ani v parném létě. Horké potraviny však před uložením do lednice nechejte vychladnout.

Místo vany si dejte sprchu, ušetříte až 170 litrů

Na každého Čecha připadá spotřeba112 litrůvody denně. Pokud máte pocit, že toto množství v zimě nespotřebujete, věřte, že v parném létě si to bohatě vynahradíte. Ačkoliv do této kolonky patří praní, mytí nádobí i vaření, jednou z nejvýraznějších položek je koupel ve vaně, na kterou připadá asi 150 až200 litrůvody. V létě si totiž mnoho Čechů oblíbilo dát si vlažnou koupel, která jim v horkých dnech poskytuje příjemné zchlazení a supluje koupel v bazénu. Jak zde však ušetřit? V první řadě se dá uspořit sprchováním, kterým se spotřebuje pouze 30 až50 litrů. Zatímco jedna koupel ve vaně vás přijde asi na 12 korun, sprcha stojí necelé 4 koruny. Pokud chcete ušetřit ještě více, pořiďte si sprchu s dobře zvolenou hlavicí. Starší typy hlavic totiž spotřebují i20 litrůvody za minutu. S úspornou hlavicí, kterou pořídíte do 1 000 korun, se však tato spotřeba sníží na 6 až8 litrů, aniž byste při sprchování pocítili rozdíl. Také můžete využít takzvaný stop-ventil, který se namontuje mezi baterii a sprchovou hadici a reguluje průtok 6, 8, 10, 12 a14 litrůza minutu. Těmito opatřeními lze ušetřit dalších 50 % teplé vody.

Klimatizaci pomůžete venkovními žaluziemi

Samostatnou kapitolu představuje v teplém počasí klimatizace. I malá klimatizační jednotka pro jednu místnost má spotřebu asi 1 000 wattů, což je až 16× více než v případě velkého stojanového ventilátoru. „I při používání klimatizace lze však ušetřit. Stačí zabránit vstupu tepla do místnosti, například pomocí zastínění oken venkovními žaluziemi. Ty teplo do místnosti vůbec nevpustí. Pomoci mohou i vnitřní či meziokenní žaluzie, závěsy nebo rolety,“ radí Roman Kouba ze společnosti E.ON. Proti přehřívání interiéru letním sluncem mohou pomoci také okenní odrazové fólie, které snadno nalepíte přímo na vnější stranu okna. Disponují různým stupněm odrazivosti a propustnosti světla. Při výběru klimatizace se zaměřte zejména na její spotřebu, kde se můžete orientovat pomocí energetického štítku. Nejúčinnější klimatizace jsou obvykle z těch dražších, investice se však vyplatí – s jejich nízkou spotřebou se vám cena do 2 až 3 let vrátí. Důležitá je pak i samotná práce s klimatizací. Vhodnou teplotou je hodnota 24 stupňů, ± 2 stupně, a od venkovní teploty by se teplota v domě měla lišit o maximálně 7 stupňů. Snaha o větší teplotní rozdíl samozřejmě zbytečně zvyšuje také spotřebu energie. Základním pravidlem při užívání klimatizace pak je mít zavřená okna.

Témata:  energetika počasí E.ON

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 12:04

Zkontrolujte si řidičák! Letos vyprší platnost ještě více než 360 tisícům z nich

Od začátku letošního roku už sice není povinné mít na cestách po České republice řidičský průkaz vždy u sebe, je ale nutné, aby byl platný. Do konce roku zbývá vyměnit ještě přes 360 tisíc dokladů s končící platností, nejvíce ve Středočeském kraji (50 850), nejméně v kraji Karlovarském (9 506). O nový řidičák můžete požádat buď přímo na úřadě, nebo přes Portál dopravy.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.