Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změny od 1. června. Podívejte se, na co si dát pozor

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Prvním červnem 2015 se mění hned několik záležitostí. Kromě toho, že končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitosti, vstupuje v platnost i nové rozhodnutí o nouzové antikoncepci. Co dalšího se změnilo?

Tady jsou změny, které platí od prvního června. Končí každoroční lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Nepřesáhne-li její výše 5000 korun, je v uvedené lhůtě splatná celá najednou. Pokud je částka vyšší, může ji daňový poplatník uhradit ve dvou splátkách, ale i najednou. 

Pilulky nouzové antikoncepce - neboli postinor - můžete od 1. června koupit v lékárně bez omezení, a to u přípravků Postinor-2 a Escapelle. Dosud zákaznice musely při koupi pilulek poslední záchrany po nechráněném pohlavním styku předkládat občanský průkaz. Od dubna se bez průkazu prodává přípravek EllaOne.

Automobilů, které se nacházejí v takzvaném polopřevodu - původní majitel jej odhlásil a nový dosud nepřihlásil - je v Česku téměř 700 tisíc. Poslední možnost jej přihlásit máte už jen do 30. června. Pokud nebude takové vozidlo přihlášené, ztratí technickou způsobilost. 

V pondělí 1. června 2015 začíná Ministerstvo průmyslu a obchodu přijímat žádosti o podporu do Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Téměř 120 miliard korun je v rámci operačního programu nachystáno na podporu malých a středních podnikatelů, výzkumu, energetické účinnosti i infrastruktury či například komunikačních technologií. A žadatelé už nemusí se svými projekty čekat.

Témata:  ekonomika lidé zákony

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy