Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chybí lékaři záchranek. Možná budou jezdit jen paramedici

Záchranná služba, ilustrační fotografie
Záchranná služba, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

V Česku je velký problém s počtem lékařů rychlé záchranné služby. Je jich málo. Ve většině krajů jich chybí dokonce více než třetina a navíc další třetinu lékařů buď brzy čeká důchod nebo už v důchodovém věku jsou. A nemá je kdo nahradit.

Potíž s náhradou lékařů rychlé záchranné služby je i v tom, že je nemá kdo nahradit. Získání nutné specializace trvá mnohdy až osm let a o práci u záchranky proto není mezi mladými lékaři zájem. Ministerstvo zdravotnictví prý o problému ví a připravuje zákon, který by získání specializace mohl značně urychlit.

Dvacet zákonem garantovaných minut, během kterých k vám musí dorazit sanitka, možná už brzy nebude stačit. Záchranky totiž nemají lékaře. "Lékařů ubývá a v důsledku toho může být ohrožena lékařsky zabezpečená přednemocniční neodkladná péče," varuje například Ilja Deyl, ředitel Záchranné služby Ústeckého kraje.

Jen na Ústecku chybí dvacet lékařů z potřebných pětasedmdesáti. A brzy bude ještě hůř. "Je asi jedna třetina lékařů v důchodovém věku a za ně náhrada není," potvrzuje ředitel Deyl.

Stejnou situaci hlásí i v dalších částech republiky. A není jich jen pár, problémy jsou úplně všude. "Máme ve službě devět lékařů v sanitkách a jednoho ve vrtulníku. Ještě před pěti lety jsme měli o čtyři lékaře v systému víc," říká třeba ředitel Záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek.

Noví lékaři se na záchranky nehrnou. Potřebují specializaci z urgentní medicíny a její získání je velmi zdlouhavé. Lékaře už často v sanitkách u méně závažných případů nahrazují takzvaní záchranáři. A brzy by mohli jezdit už jen oni. "Ano, můžeme nakonec dojít k systému, kdy bude vyjíždět zdravotnický záchranář, paramedic," varuje náměstek pro nelékařské profese záchranářů v Ústeckém kraji Petr Bureš.

Většina záchranek si musí vypomáhat najímáním lékařů z nemocnic. Jenže to je prý jen velmi chabá záplata. "Ti jsou dostupní pouze v době, kdy nevykonávají svou základní profesi," ukazuje na problém ředitel záchranky Deyl.

Úbytek lékařů je prý problém, který trvá už přibližně deset let. Situaci už začalo akutně řešit i ministerstvo zdravotnictví.

Témata:  zdravotnictví záchranná služba

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy