Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Natankovat plnou nádrž za pětikorunu? Podívejte se, kde mají nejlevnější benzín

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ceny benzínu a nafty se ve světě liší jako den a noc. Nejlevnější benzín si řidiči mohou koupit ve Venezuele, kde za plnou nádrž zaplatíte jen pár korun. Česká republika patří mezi ty dražší země, nejvíce si lidé za pohonné hmoty zaplatí v Norsku. Vyplývá to z průzkumu CNN.

Cena nafty i benzínu se podle serveru kurzy.cz v České republice aktuálně pohybuje kolem 31 korun, v prosinci se ceny pohybovaly dokonce nad hranicí 34 korun. Nejlevněji jezdí řidiči v Královehradeckém kraji, nejdražší benzín natankujete na jižní Moravě a v Praze. Ceny se ale liší v rámci korun. Ve světě se přitom ceny pohonných hmot liší i v řádu stonásobků.

Nejlevnější benzín je možné natankovat ve Venezuele, kde se cena pohybuje kolem neuvěřitelných 0,01 dolaru za galon, za plnou nádrž tak řidič zaplatí v přepočtu asi 5 korun. Kopit galon za méně než dolar je také možné v Saudské Arábii, Kuvajtu a Alžírsku. Nejvíce si za jízdu autem zaplatí lidé v Malawi, kde je cena za benzín 666 krát větší než ve Venezuele. Galon benzínu zde vyjde na více než 7 dolarů.

Nejdražší benzín:

1.Malawi: 7,19 dolarů za galon / 47,05 korun za litr2.Norsko: 7,13 dolarů za galon / 46,70 korun za litr3.Turecko: 6,83 dolarů za galon / 44,70 korun za litr4.Nizozemsko: 6,8 dolarů za galon / 44,50 korun za litr5.Demokratická republika Kongo: 6,30 dolarů za galon / 41,25 korun za litr

Nejlevnější benzín:

1.Venezuela: 0,01 dolaru za galon / 0,07 korun za litr2.Saúdská Arábie: 0,45 dolarů za galon / 2,94 korun za litr3.Kuvajt: 0,77 dolarů za galon / 5,03 korun za litr4.Alžírsko: 0,97 dolarů za galon / 6,35 korun za litr5.Írán: 1,39 dolarů za galon / 9,09 korun za litr

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.