Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Nečas: Euro Česku nikdo vnutit nemůže

Premiér Nečas: Euro Česku nikdo vnutit nemůže

Foto: Vlada.cz

To, že by si Česká republika měla vyjednat opt out z měny euro, předseda vlády Petr Nečas (ODS) považuje za zástupný problém a nevidí jediný důvod, proč by vláda tuto výjimku měla vyjednávat. Premiér to ve středu uvedl po jednání vlády a reagoval tak na slova prezidenta Václava Klause.

"Považuji to za naprosto zástupný politický problém a z tohoto pohledu nevidím jediný důvod, proč by vláda měla iniciovat něco takového a proč by plýtvala politickou energií na něco, co nedává žádný velký smysl," zdůraznil ministerský předseda. Podle něj neexistuje žádný způsob, jak přimět Českou republiku ke vstupu do eurozóny. "Vstup nebo nevstup do eurozóny je naprosto v našich rukou a naše vláda pod mým vedením jednoznačně řekla, že žádný termín stanovovat nebude," dodal Nečas. Podle něj nezáleží na tom, že ačkoliv Česko v roce 2003 jako součást přístupové smlouvy schválilo závazek vstoupit do eurozóny, tedy do měnové unie. "Ale ta se v posledních měsících změnila v dluhovou a transferovou unii, a to jsme v referendu neschválili," upozornil dále. Premiér Nečas tak zareagoval na úterní výroky prezidenta Václava Klause, který při příležitosti setkání s velvyslanci uvedl, že by si přál zavést pro Českou republiku výjimku z přijetí evropské měny.

Témata:  EUR Petr Nečas

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.