Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gang hackerů ukradl bankám miliardy. Zdá se, že i v Česku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Česko se stalo jedním z cílů organizované skupiny počítačových hackerů. Ti za sebou mají bezprecedentní útoky zhruba na sto bank z celého světa, při kterých ukradli více než miliardu dolarů. Tvrdí to ruská antivirová firma Kaspersky Lab, podle které gang působil i v České republice.

Hackeři měli propracovaný systém, jak se k penězům dostat. Využívali pishing, tedy vylákání hesel z klientů bank, napadali počítače a kradli citlivá data, sledovali dokonce bankovní úředníky a do banky pak nasadili speciální program, díky kterému získali přístup na bezpečnostní kamery.

Přes ně potom vysledovali práci úředníka, který převáděl hotovost. Jeho práci pak napodobili a peníze ukradli. Vybírali je hotově v bankách v Americe nebo Číně. Dokázali dokonce ovládat a přeprogramovat bankomaty a peníze si jednoduše vyzvednout.

Dopadnout gang hackerů se podařilo ve spolupráci s Interpolem i Europolem. Byli mezi nimi hackeři z Ruska, Ukrajiny, Číny a z několika evropských zemí. Celkem napadli asi sto bank na celém světě. Když se na nějakou zaměřili, průměrně za dva až čtyři měsíce ji dokázali okrást.

Firma Kaspersky Lab ve svém seznamu výslovně uvedla, že hackeři působili i v Česku. Kromě toho zmiňuje i Německo, Polsko, Švýcarsko, Velkou Británii i Rusko a USA. České banky ale zatím žádnou škodu či úspěšný útok na své peníze nepotvrdily.

Témata:  počítače banky hackeři

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.