Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za zuby ročně utratíte až 1.700 korun. Víte to?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Přestože si české domácnosti stěžují na neustálé zdražování, ještě stále se nenaučily šetřit a samy se tak naprosto zbytečně připravují o nemalé peníze. Jak ukázal průzkum společnosti Henkel, tak při čištění zubů nezavírá tekoucí vodu čtvrtina Čechů. Ročně tak úplně zbytečně vyplýtvají a následně i zaplatí vodu za 4,2 miliardy korun, která vyteče naprosto bez užitku.

Výsledky výzkumu potvrzuje i David Otáhal, který se ve své praxi dlouhodobě zabývá problematikou šetření vodou. „Ano, je to tak. U svých klientů sledujeme podobné návyky, které popisuje výše zmiňovaná studie. Možná to někomu připadá jako banalita, aby zavíral kohoutek s tekoucí vodou při čištění zubů, ale absolutní čísla jsou alarmující. A to v nich nejsou promítnuté úspory, kterých lze docílit například správným splachováním nebo úsporným sprchováním." Kroutí nechápavě hlavou nad zbytečným a drahým plýtváním domácností Otáhal z portálu neoperlcz.cz.

Čtyři minuty denně vás připraví o 1.700 Kč ročně

Výpočet je naprosto jednoduchý. Pokud si čistíme zuby dvakrát denně doporučené 2 minuty, pak s naplno otevřeným kohoutkem spotřebujeme naprosto zbytečně cca 60 litrů pitné vody. To je za rok 21,9 kubíků vody, které nás například v Praze při ceně vodného a stočného 77,66 Kč za metr krychlový, vyjdou na 1.700 Kč na osobu. U čtyřčlenné domácnosti je to pak už 87.600 litrů za 6.803 koruny, přitom by každému na jedno čištění zubů stačila jedna až dvě sklenice vody za pár haléřů. „A kdo se bez naplno puštěného kohoutku nemůže obejít, měl by si alespoň nainstalovat omezovač průtoku, takzvaný spořič. Rázem mu klesne spotřeba vody až o sedmdesát procent." Upozorňuje Otáhal.

Pakliže výzkum ukázal, že vodou takto nešetří čtvrtina obyvatelstva, tedy cca 2,5 milionu lidí. Nyní už není složité si spočítat, že všichni dohromady vyplýtvají ročně jen na čištění zubů naprosto bez užitku vodu za 4,25 miliardy korun.

V regionech může být i dráž!

„A nenechte se mýlit! Jsou regiony, kde je voda ještě daleko dražší než v Praze, například na Semilsku atakuje cena vody v roce 2015 za jeden kubík už hranici jednoho sta korun!" upozorňuje Otáhal všechny, kdo si myslí, že voda v Praze patří k nejdražším v republice.

Témata:  voda

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.