Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firmy budou nabírat nové zaměstnance. Koho chtějí?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

Novoroční bilance ukazují, že dochází k hospodářskému oživení a firmy plánují nábor nových zaměstnanců. Míra nezaměstnanosti se pohybuje kolem 7 %, ale v nedávném průzkumu Hospodářské komory uvedlo 60 % firem, že mají problém sehnat potřebné pracovní síly, zejména kvalifikované lidi v technických profesích.

Přitom některé skupiny hledají práci stále obtížně – například čerství absolventi, jichž je podle nejnovějších údajů bez práce v ČR v současné době cca 25 000.

„My v současné době například obsazujeme stovky nových pozic a více než 50 % z nich je ideální pro absolventy. Problém však může být v našem požadavku na relevantní technické vzdělání nebo znalosti evropských jazyků pro potřeby centra sdílených služeb," říká Šárka Vránová, HR ředitelka poradenské společnosti Accenture v ČR.

Každý, kdo chce být konkurenceschopný na trhu práce, potřebuje stále zvyšovat své odborné znalosti, učit se jazyky, držet krok s novými technologiemi, anebo se rekvalifikovat a proniknout do zcela nového oboru. Ale také rozvíjet svou všestrannost. „V naší firmě na ochotu k dlouhodobému vzdělávání klademe velký důraz i nyní, kdy nabíráme stovky nových lidí na projekty podnikové transformace a využití moderních informačních a digitálních technologií," říká Marek Gešo z  poradenské společnosti Accenture v ČR.

„Tento typ projektů nabízí skvělé karierní možnosti pro vzdělané pracovníky, kteří jsou schopni kooperovat v mezinárodním týmu, nebo ho dokonce vést. Ti však potřebují vynikající technické vzdělání a zároveň špičkové komunikační schopnosti. Právě správná kombinace takzvaných měkkých a tvrdých dovedností, anebo také horší jazyková vybavenost, bývají často důvodem, proč se někteří uchazeči neprosadí," dodává Marek Gešo.

Pokud chce uchazeč o zaměstnání zvýšit svou šanci na úspěch, měl by znát nejčastější požadavky, které kromě konkrétní kvalifikace zahrnují i určitý osobnostní profil uchazeče podle pracovní pozice, na kterou má být zařazen. Znalost těchto požadavků je důležitá zvláště pro absolventy škol, kteří vstupují do pracovního procesu poprvé. V průběhu přijímacího řízení bude zaměstnavatele například zajímat, co je absolvent schopen se dále naučit, zda bude ochoten dále se vzdělávat, s jakým nasazením bude ochoten pracovat a co hodlá svému profesionálnímu růstu v počátcích obětovat.

„Vzhledem k proměnlivosti trhu práce není možné přesně vyjádřit požadavky na kvalifikaci, z tohoto důvodu vzrůstá význam tzv. klíčových kompetencí, které požadavky na obsah kvalifikací zobecňují. Mezi ty nejdůležitější patří komunikativnost, znalost cizích jazyků, schopnost učit se, pracovat v týmu, analyzovat a řešit problémy, v mnohých profesích zvládnout základní numerické a statistické techniky a informační technologie," shrnuje Šárka Vránová, Accenture.

Témata:  zaměstnanci firmy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy