Nejen veřejné platy se mají valorizovat

Ve funkci budou jen chvíli a už je čeká změna rozpočtu. Řeč je o novém vedení radnic, které vzniká na základě podzimních komunálních voleb. Bude si muset mimo jiné poradit s valorizací platů ve veřejné správě a faktem, že příspěvek na tzv. přenesenou působnost, tedy na činnosti, které jako prodloužená ruka státu vykonává samospráva, zdaleka nestačí. Už řadu let se totiž nevalorizoval a města a obce tak na státní činnosti doplácejí ze svého.

Ilustrační fotografie
reklama

O valorizaci platů zaměstnanců veřejné správy vláda rozhodla proto, že byly delší dobu „zmražené". Nezvyšoval se příspěvek samosprávám na přenesenou působnost. První se změní už letos, o druhém stát v současné době dle ministerstva financí neuvažuje. Říká, že se vše vyřeší lepším výběrem daní.

„Příspěvek na přenesenou působnost by se měl pravidelně zvyšovat alespoň o inflaci", říká předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek a dodává: „I když si dřívější změnou rozpočtového určení daní města a obce zpravidla polepšily, stejně na služby veřejnosti, které poskytují jako prodloužená ruka státu, doplácí ze svého, často v řádech několika desítek milionů korun. Pro mnoho samospráv to může být velký problém zvlášť teď na konci rozpočtového roku. Navíc se ještě letos mají valorizovat platy ve veřejné správě, i když stát na to samosprávám nedal žádné peníze navíc."

Města a obce tak budou muset situaci řešit změnami ve svých současných rozpočtech. Musí k nim dojít co nejdříve tak, aby zaměstnanci včas dostali peníze, které jim legislativa přiznala. O přesunech v rozpočtu však budou rozhodovat noví starostové a primátoři, po nedávných volbách tedy často ti, co u tvorby rozpočtu vůbec nebyli. Budou mít za něj odpovědnost, aniž by měli dostatek času se s rozpočtem a všemi souvislostmi detailně seznámit. Navíc budou muset rozhodnout relativně rychle, protože jinak se účetně, administrativně, ani technicky nepodaří platy zvýšit.

„Je poněkud nešťastné muset dělat změny v rozpočtu těsně po volbách. V praxi to bude znamenat, že za správné nastavení hospodaření ponese odpovědnost někdo, kdo nebude mít příliš prostoru ani pro seznámení se s danou oblastí, ani pro případné oddálení rozhodnutí," říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR Jan Mareš a dodává: „Samozřejmě se dá čekat, a budeme tak všechny členy Svazu instruovat, součinnost končícího vedení samospráv. Stejně tak budeme nové představitele radnic informovat o tom, že by bylo vhodné nastavit výkonový model financování přenesené působnosti a rovněž o důvodech, které nás k tomu vedou."

Podle Svazu by výkonový model financování samosprávy vyjasnil současné podfinancování a zvýšil transparentnost vynakládaných peněz. Rovněž by zavedl systematičnost a v neposlední řadě by obce samy rozhodly, jaké služby mohou a chtějí svým občanům poskytovat. Změnou ve financování by samosprávy tedy lépe vyhověly důvodným požadavkům z území. Na základě vlastních zkušeností by se chovaly adresněji a efektivněji by reagovaly na potřeby obyvatel přímo v místě, kde žijí.

Témata: CZK | platy / mzdy
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky