Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euro nebo koruna: Po čem sáhne Česko?

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Na zítřejším slyšení senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice se bude probírat otázka měny. Petice, volající po zachování koruny, totiž získala dostatek podpisů k tomu, aby se jí Senát musel zabývat.

Petice pro korunu, jak se iniciativa nazývá, nasbírala celkem 40 497 "papírových" podpisů a k tomu 24 133 podpisů on-line. Hravě tak překonala hranici 10 tisíc podpisů nutných k projednání petice v Senátu. Celý projekt probíhá pod záštitou ODS.

Mezi argumenty odpůrců eura patří například celkové zdražení, přijetí dluhu ostatních zemí ve výši 350 miliard korun, znehodnocení úspor či ztráta možnosti rozhodovat o vlastní měnové politice. Petice nesouhlasí s názorem, že přijetí eura je ukazatelem ekonomické vyspělosti či výsledků transformace postkomunistických států.

"Kdybychom podobným argumentům v minulosti podlehli, potýkali bychom se dnes s podobnými problémy jako všichni členové eurozóny, kteří musí přispívat na krachující ekonomiky na jižním křídle Unie, nebo bychom krachovali také," říkají organitázoři petice.

Zavedení společné měny také považují za omezení suverenity České republiky. "Jsme toho názoru, že přijetí eura není pro Českou republiku přínosné ani vzhledem k současné krizi této společné měny. Vycházíme přitom z přesvědčení, že zavedení eura by jednoznačně poškodilo českou ekonomiku," vysvětlují.

Referendum o trvalé výjimce

Česká republika se k přijetí eura zavázala samotným vstupem do Evropské unie. Odpůrci společné měny argumentují tím, že eurozóna se od té doby dramaticky změnila a vláda by proto měla vyjednat trvalou výjimku, aby ČR euro přijímat nemusela. Takové opatření mají v současnosti Velká Británie a Dánsko. V Čechách by prý mělo jednání o výjimce předcházet referendum, aby bylo jasné, zda lidé společnou měnu chtějí.

Nedávná finanční krize prý ukázala omezené možnosti zemí se společnou měnou, například co se týče reakcí na hospodářské šoky. Postižené země bez měnové politiky mohou prý jít pouze cestou vnitřní devalvace.

"Například v Lotyšsku tento krok vedl ke skokovému pádu mezd o desítky procent, k nezaměstnanosti a k emigraci desetiny populace. Další odstrašující příklad nabízí Řecko. Bez vnitřní devalvace se nezotaví ani Španělsko a Portugalsko," říkají odpůrci eura.

Zítřejší senátní slyšení začíná v 10 hodin. Účastnit se ho budou ekonomové Josef Šíma a Richard Sulík, europoslanec Jan Zahradil, národní koordinátor pro zavedení eura v ČR Oldřich Dědek a další.

Témata:  CZK EUR

Související

Aktuálně se děje

20. prosince 2024 9:29

19. prosince 2024 13:01

18. prosince 2024 10:01

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy