Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč poslanci nechodí do práce? Mají tato vysvětlení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Schůze Poslanecké sněmovny musela být včera rozpuštěna kvůli nedostatenému počtu přítomných poslanců - bylo jich 39. Vysoká absence byla vysvětlena tím, že se schůze původně ani neměla konat. Diskuse o nepřítomnosti poslanců proběhla v pořadu Události, komentáře.

"Já myslím, že dnes hodně poslanců v práci bylo," řekl Stanjura. "Někteří byli v sále, někteří byli v předsálí, probíhal plánovaný seminář, někteří z poslanců byli na zastupitelstvech měst a obcí, kde byla ustavující zasedání. Původně neměl být týden, kdy zasedá Poslanecká sněmovna, tak se to prostě nějak sešlo ze všech stran a bylo nás tam skutečně málo," dodal.

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka souhlasil se Stanjurou v tom, že poslanci do práce chodí. "Nicméně si myslím, že to je na zodpovědnosti každého poslance, a jak říkal pan kolega Stanjura, nějak se to sešlo, nebo spíše nesešlo," řekl.

"Základní příčina je v tom, že už to byl třetí týden Poslanecké sněmovny, nebyl vůbec plánovaný, takže každý počítal s tím, že bude dělat něco jiného," soudí předseda hospodářského výboru Ivan Pilný.

Podle Stanjury se poslanci nemají hodnotit pouze podle docházky a přítomnosti, ale podle toho, co odvede ve výborech, jak často na Sněmovně vystupuje či zda pořádá semináře a interpeluje.

"Tento týden běží tři schůze. To se těžko vysvětluje, ale ráno začne 20. schůze, po jejím konci bude pokračovat 21. schůze a pokud to všechno stihneme, bude 19. schůze," řekl Stanjura s tím, že je velmi těžké připravit se na každý den a i premiér je podle něj dezorientován a někdy neví, která schůze právě probíhá.

Chvojka ale nesouhlasí. Podle něj je několik schůzí v jednom týdnu běžná záležitost a nikdo dezorientovaný není. "Je to mechanismus, kterým lze docílit toho aby ty zákony, které chceme přijmout, byly přijaty," řekl.

Témata:  poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.